V Karlíně je na spadnutí další dům

V pražském Karlíně během středy odepsali dva domy. Poté, co ráno statici přeřadili mezi neobyvatelné objekty třípatrový činžák v Křižíkově ulici číslo 33, pozdě odpoledne zjistili, že záplavová voda narušila i základy čtyřpatrového domu v Pobřežní 40. Podle starosty Josefa Noseka už dříve bylo jasné, že bude stavbu nutné opravit. Během dneška však vyšlo najevo, že odešla jedna nosná zeď. Své domovy tak po dobru oprav, minimálně na měsíc muselo opustit 24 partají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům v Karlíně | Foto: Jan Rosenauer

Třípatrová soukromá budova v Křižíkově ulici číslo 33 byla při poslední kontrole zcela v pořádku. Přes noc se objevily trhliny, ozvalo se praskání a nájemníci zavolali stavební úřad. Při ranní obhlídce se zjistilo, že začaly praskat nosné sloupy a že se stav domu zhoršuje.

Starosta Prahy 8 Josef Nosek Radiožurnálu řekl, že stav domu se zhoršil v podstatě přes noc: "Tento dům byl ještě včera v pořádku. V noci se tam objevil hluk a práskání. Nájemníci ráno hlásili na stavební úřad, že jsou tam problémy. Statik, který tam šel na obhlídku hlásil, že došlo skutečně k poškození domu. Ráno začala pracovat firma na statickém zajištění, začala tam dávat podpěry a během dopoledne další přivolaní odborníci zjistili, že ten dům začíná být nebezpečný. Okamžitě se dům uzavřel, nájemníci byli evakuováni."

Podle starosty se dvě rodiny, z nich jedna s malým dítětem, už přestěhovaly do Základní školy v Chabařovické ulici. Tam v prázdných učebnách zřídila radnice osmé městské části evakuační centrum. Ostatní obyvatelé si našli ubytování jinde. Nejvíce neobyvatelných domů stojí v Křižíkově a Sokolovské ulici. Další jsou v Březinově, Vítkově, Šaldově, Kollárově, Pobřežní a Pernerově ulici, na Karlínském náměstí a v ulicích Petra Slezáka a Prvního pluku.

Srpnová povodeň zasáhla ze všech pražských čtvrtí nejvíce právě Karlín. V něm a v přilehlé části Libně zaplavila na 1100 domů, které vyžadují dlouhodobý dohled statiků.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme