V Karlíně spadl třetí dům, oblast je znovu uzavřena

Kvůli narušení domů krizový štáb pražského magistrátu znovu uzavřel části Karlína a Holešovic a přijal nová opatření pro ochranu životů obyvatel zatopených částí Prahy. V naléhavé výzvě o tom ve vysílání Radiožurnálu Pražany informoval primátor Igor Němec. Magistrát přistoupil k tomuto opatření poté, co se ve čtvrti Karlín v noci na neděli zřítil již třetí dům poškozený povodní. Ústřední krizový štáb se večer rozhodl ulehčit pražské dopravě na magistrále u Rádia Svobodná Evropa. Bezpečnostní opatření tam zůstanou zachována, zároveň ale vznikne jeden jízdní pruh, vyhrazený městské hromadné dopravě, policii a hasičům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený dům v Karlíně | Foto: René Volfík

"Vážení spoluobčané, ukázalo se, že budovy v některých částech Prahy jsou staticky narušeny. Situace je natolik vážná, že jsme nuceni ohrožené oblasti okamžitě vyklidit a neprodyšně uzavřít," prohlásil v naléhavé výzvě občanům primátor hlavního města Igor Němec. "Prosím vás, abyste nepodceňovali závažnost této zprávy. Pokud projevíte nekázeň a budete chtít setrvat v uvedené oblasti, vystavujete se riziku ohrožení života nebo zdraví," apeloval primátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naléhavá výzva primátora Prahy

Uzavřena je část Karlína a malá část dolních Holešovic. V Karlíně je tato oblast ohraničená ulicemi Pobřežní, Březinova, Pernerova, Křižíkova, Ke Štvanici a Rohanské nábřeží. Jde o obdélník podél stanice metra Invalidovna. Pernerova ulice přitom zůstává průjezdná pro osobní automobily. V dolních Holešovicích bude uzavřena ulice Komunardů, a to úsek mezi ulicemi Dělnickou a u Průhonu. Shromaždiště pro občany Prahy 8 jsou u restaurace McDonald´s na Florenci a na stanici tramvaje Urxova.

Vodou narušený dům v Sokolovské ulici číslo 9 spadl kolem druhé hodiny ranní. Na místo okamžitě vyjeli hasiči. Podle jejich informací ve zříceném domě ani v protějších budovách nebyli žádní lidé. Policie vyhlásila celou oblast za uzavřenou zónu. V ulicích se teď mohou pohybovat pouze geologové a statici.

"V domech, kde hasiči zasahovali, se žádní uživatelé bytů nenacházeli, stejně tak v protějších domech," potvrdil Radiožurnálu hasič Jaroslav Bendl. Zároveň upozornil, že s ustupující vodou se začínají v okolních domech objevovat nové trhliny a mohou se tak zřítit další. Demolici se zřejmě nevyhne sousední budova. Trosky budou hasiči odklízet celý den.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hasič o zřícení domu

Policie nechala uzavřít celou oblast od stanice Florenc od Delvity až po Negreliho viadukt. Ráno se narychlo sešel krizový štáb, aby posoudil situaci v této zřejmě nejvíce záplavami postižené čtvrti. V Karlíně byly během záplav evakuovány tisíce lidí. Přestože na většině území už není voda, starosta Prahy 8 Josef Nosek důrazně varuje obyvatele před návratem domů. "My jsme sice povolili občanům jít domů, aby si tam mohli vzít věci, aby si zabezpečili byt a obchody proti vykradení, ale občané naprosto nerespektují zákaz vstupu do uzavřených zón, kde hrozí akutní nebezpečí. Já bych všechny poprosil aby do uzavřených zón nechodili," varuje starosta.

Podle městského statika Petra Macháně byly příčinou zřícení nepovolené stavební úpravy domu. "Není logické, aby polovina objektu zůstala naprosto v pořádku a druhá polovina se zřítila. Důvodem katastrofy jsou stavební úpravy objektu pro vybudování vinárny v suterénu," uvedl Macháně.

Kdy se budou moci lidé do některých částí dnes uzavřené zóny Karlína dostat, to bude jasné po zasedání krizového štábu v pondělí ráno. Krizový štáb už bude mít na stole první výsledky od statiků. Desítky statiků nyní v Karlíně prověřují všechny domy a rozdělují je na bezproblémové, problémové a rizikové. Pokud je budova uzavřena, za přítomnosti policie ji násilím otevřou. Zaměřují se hlavně na sklepy, odkud už voda odtekla. Rizikové domy ohraničí páskou, problémové se budou provizorně zajišťovat.

První dům spadl v Karlíně ve čtvrtek v Křižíkově ulici, druhý v pátek rovněž v Sokolovské. Ani v jednom případě hasiči a policisté nenašli žádnou oběť.

Narušený dům se projevuje prasklinami ve zdech. Pokud se objeví ve zdech svislých, jde o vážný stav, řekl Radiožurnálu statik Miloslav Rybáček. Průvodním jevem podle něj může být i naklánění objektu. "Další možností je opatřit všechny trhliny indikátorovými páskami ze sádry, které se aplikují přímo na zdivo a ne na omítku, opatřit je datumem a vyhodnocovat je," radí statik.

Odborníci také důrazně varují před unáhleným čerpáním vody ze sklepů, neboť spodní voda v tom případě může zvnějšku prolomit zdi. Je proto nezbytné, aby všechny zatopené domy před návratem obyvatel zkontrolovali statici. Statik musí svá zjištění potvrdit dokumentem s číslovaným razítkem a státním znakem. Ten, kdo takové razítko nevystaví, není autorizovaným statikem, a patrně jde o podvodníka.

Radnice Prahy 7 povolila po předchozí kontrole statiků návrat lidí do dalších domů. Větší část Holešovic, které byly kvůli velké vodě evakuovány, je tak v této chvíli už přístupná. Nic se ale nemění na tom, že se lidé nesmějí zdržovat v oblasti ulice Komunardů mezi Dělnickou a U Průhonu v dolní části Holešovic. I nadále ale v oblasti, kam se lidé mohou vracet, nefunguje dodávka elektřiny. Na některých místech také nemusí téct voda.

V centru hlavního města by od pondělí mělo dojít k alespoň částečnému zlepšení kritické dopravní situace. Ústřední krizový štáb na žádost pražského magistrátu rozhodl změnit rozmístění zábran u Rádia Svobodná Evropa. Bezpečnostní opatření, přijatá po teroristických útocích na Spojené státy, zůstanou zachována, zároveň ale vznikne jeden jízdní pruh vyhrazený městské hromadné dopravě, policii a hasičům.

"Jednoznačně chci upozornit všechny netrpělivé řidiče, že pokud neuposlechli výzvy magistrátu, aby svým autem nevjížděli do města, tak si to prostě budou muset v těch frontách vystát a nebudou využívat tento pruh. Bude tam zajištěný dvacetičtyřhodinový kamerový monitoring tak, aby každý řidič, který bude chtít zneužít tohoto pruhu, mohl být podle příslušných právních předpisů postižen. Tento jízdní pruh bude skutečně vyhrazen pouze pro ty účely, o kterých jsme hovořili," sdělil po zasedání krizového štábu ministr vnitra Stanislav Gross.

Marek Janáč, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme