V Karlovarském kraji těsný boj ODS a ČSSD, třetí komunisté

Pozice sociálních demokratů a ODS jsou před volbami v Karlovarském kraji velmi vyrovnané. Třetí by skončili komunisté a jako čtvrtá, s poměrně velkou ztrátou, Koalice. Takové jsou výsledky exkluzivního předvolebního průzkumu agentury STEM pro Český rozhlas a Českou televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

Pouhé dvě desetiny procenta hlasů lidí, kteří by teď šli k volbám, dělí první ČSSD a druhou ODS v Karlovarském kraji. Sociální demokraté by získali rovných 24 procent. I při volbách minulých skončili na Karlovarsku první. Teď ale, podle posledního průzkumu, ztrácejí.

"ČSSD výrazně ztrácí, zatímco ODS si z hlediska stranických preferencí zachovává svojí původní pozici a u pevně rozhodnutých voličů dokonce získává nad sociálními demokraty. Takže výsledky naznačují, že k výměně pozic v rámci kraje by mohlo dojít," komentuje výsledky průzkumu Věra Haberlová z agentury STEM.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Haberlová: ČSSD ztrácí preference

Jak dál podle Věry Haberlové agentura STEM zjistila, jako třetí by skončili komunisté, s 16,4 procenta hlasů. Velký propad má v Karlovarském kraji poslední, tedy čtvrtá Koalice. Získala by tam jen něco málo přes 10 procent - tedy o více než třetinu méně hlasů, než komunisté. "Ve srovnání s jinými kraji je to víc a je to i víc z hlediska celostátního pohledu," dodává.

Poměrně hodně lidí je na Karlovarsku ochotno dál hlas menším stranám. Nejblíže k povinné pětiprocentní hranici mají Strana zelených a hlavně Sládkovi Republikáni - okolo tří procent. "Republikáni Miroslava Sládka mají přeci je větší podíl pevně rozhodnutých voličů, je jich víc a jsou pevnější, než je tomu u Strany zelených," vysvětluje Haberlová.

K volbám určitě půjdu, nebo nejspíš půjdu - to říkají teď na Karlovarsku bezmála tři čtvrtiny lidí. Více jak osm z deseti většinou už skoro jistě ví, koho bude volit. Aspoň trochu lepší vyhlídky si v Karlovarském kraji od voleb slibují dvě pětiny lidí. "Je charakteristické pro tento kraj, že tyto ukazatele jsou mírně pod celostátním průměrem," uzavírá Věra Haberlová ze STEMu.

V průzkumu odpovídalo počátkem minulého týdne 640 lidí z Karlovarského kraje.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolebním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Karlovarský kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme