V Karlových Varech může být o koalici jasno večer

Zatím nejasná je povolební situace v Karlových Varech. Komunální volby do osmatřicetičlenného zastupitelstva vyhrála Karlovarská občanská alternativa s osmi mandáty. Druhá byla ČSSD se sedmi křesly. Třetí ODS má sedm mandátů. K vyřešení povolební situace by ale mohlo dojít už večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát Karlovy Vary | Foto: Tomáš Adamec

V úvahu připadá několik variant. Jednak je to takzvaná K20, tvořená právě Karlovarskou občanskou alternativou, TOP 09, ALTERNATIVOU a hnutím O co jim jde. Vedle toho pak ještě K27. Tam by zmíněný model doplnila ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Vladan Dokoupil a lídr Karlovarské občanské alternativy Petr Kulhánek ve Světě o deváté.

„K20 je vůči postojům voličů tím nejčistším spojením. Lidé jasně vyjádřili touhu po změně, tedy vyměnit dvojblok ODS a ČSSD. Proto dali důvěru opozičnímu táboru. Na druhou stanu mu dali převahu velmi křehkou, s převahou jediného hlasu,“ podotkl lídr Karlovarské občanské alternativy Petr Kulhánek.

Dvacetičlenná koalice je podle něj velmi riziková díky své nestabilitě. „V momentě, kdy se nám podaří specifikovat jasné podmínky vůči ODS, to znamená, že se tam nebudou rekrutovat jména, která působila ve vedení v minulých čtyřech letech, tak vidím tento model stabilnější než K20,“ vysvětlil Kulhánek.

Výsledek už dnes?

ODS se dosud nevyjádřila, podle informací ČTK ale předložila protinávrh. „ODS jednoznačně odmítla návrh, který jsme předložili jako první, tedy řadovou účast v radě. To je pro ODS nepřijatelné. Přišla s protinávrhem, který budeme projednávat dnes. Z mého pohledu je poměrně maximalistický,“ podotkl Kulhánek.

Ani v jedné ze jmenovaných variant se nicméně nepočítá se sociální demokracií, která přitom skončila ve volbách druhá. „Jsme pravostředé hnutí, hledíme nejdříve víc do pravé poloviny politického spektra,“ řekl Kulhánek s tím, že sociální demokracie navíc do voleb vyslala stejný tým, který podle jeho názoru, udělal v Karlových Varech hodně špatných rozhodnutích.

O obsazení městské rady by podle Kulhánka mohlo být rozhodnuto už dnes. Na výsledek senátních voleb se prý čekat nebude.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme