V kauze 50 let staré vraždy chybějí důkazy

Krajský soud v Plzni zprostil pro nedostatek důkazů viny bývalého pohraničníka Vítězslava Hörla. Ten podle obžaloby střílel v roce 1950 u státních hranic na Chebsku po prchajícím otci se synem - chlapec na následky zranění zemřel. Podle názoru soudu ale nelze s odstupem 52 let odhalit skutečný průběh případu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Hörl | Foto: Petr Eret

K potrestání žádné osoby odpovědné za vraždu čtrnáctiletého chlapce a postřelení jeho otce tak už zřejmě nedojde. Soud přesto alespoň v odůvodnění vyjádřil dvě důležité myšlenky: Jasně řekl, že šlo o hanebný a otřesný zločin Státní bezpečnosti, jejíž příslušníci a agenti vlákali oba prchající do pasti, a když se jim nepodařilo je chytit, dali po nich střílet zbraněmi s hromadnou účinností.

Pro 74letého obžalovaného bylo jistě důležité, že ho soud neosvobodil pouze pro nedostatek důkazů. V odůvodnění předseda senátu zdůraznil, že řadoví vojáci byli jen posledním článkem, který musel plnit rozkazy nadřízených. Soud také z dobových materiálů zjistil, že obě oběti zasáhli jiní, dnes už nežijící pohraničníci.

Rozsudek zatím není pravomocný, protože obě strany si ponechaly lhůtu pro podání odvolání.

Martin Sobotka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme