V kauze Diag Human přibyl nový spor. O pravost rozhodčího spisu

V letité kauze Diag Human přibyl další spor. O to, kolik rozhodčích spisů k případů může existovat, kde mají být uloženy a který je tedy ten pravý.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudcovské kladívko

Soudcovské kladívko | Foto: Comstock Images

Rozhodčí spis je archívem obsahujícím všechny listinné důkazy, které byly ve sporu dosud předloženy. Od 31.3. 2010 je uložen u Nejvyššího soudu. Při Hospodářské komoře ale od té doby vzniká další spis. Do něj zbylí dva rozhodci Milan Kindl a Petr Kužel vkládají nové listiny, které ve sporu přibývají. Rádiu Česko to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví.

„I přes vydání spisu Nejvyššímu soudu, mají rozhodci přezkumného senátu povinnost v řízení konat, tedy komunikovat mezi sebou a i nadále přijímat usnesení. Rozhodci přezkumného senátu mohou a vlastně i musí pokračovat v řízení a někam zakládat listiny, které ve spise přibudou. Tento spis je po dobu přezkumného rozhodčího řízení veden u předsedy rozhodčího senátu, pana Kužela, na Hospodářské komoře. Tam je k nahlédnutí oběma stranám sporu," řekl Rádiu Česko mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

To ale Diag Human považuje za skandální. „To je naprosto nezákonné. Nemůže existovat žádný jiný rozhodčí spis, jednota spisu je princip arbitrážního sporu," argumentuje právní zástupce firmy Jan Kalvoda.

Spor o vedení spisu je v kauze zásadní. Diag Human totiž viní ministerstvo z toho, že manipuluje se spisem a antedatuje některá důležitá rozhodnutí rozhodců.

To, že existují dva paralelní spisy dokazují i výpisy z žádostí o nahlédnutí do spisu. Rádio Česko má k dispozici žádost o nahlédnutí do spisu vedeného jak u Hospodářské komory, tak u Nejvyššího soudu.

Tři stížnosti na Nejvyšší soud

Právě kvůli nahlížení do spisu podalo ministerstvo zdravotnictví tři stížnosti na soudce Nejvyššího soudu. Ministerstvu vadí, že jeho pracovníci nesmějí do tamního spisu nahlížet.

„Do spisu v Brně ministerstvo nebylo vpuštěno, což je alarmující a jde o porušení zákona," řekl Rádiu Česko mluvčí ministerstva Sršeň.

Diag Human zastoupený Janem Kalvodou ale tvrdí, že stát ve sporu může zastupovat výhradně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „To je jedna z několika mála věcí, která je právně nesporná, za stát může v této věci jednat jen ÚZSVM," poznamenává Kalvoda.

„Jsme stále účastníkem řízení, i když jako advokát v této věci vystupuje ÚZSVM," namítá ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Na stranu Diagu Human se v této věci ale staví i Nejvyšší soud. Plyne to mimo jiné i ze „záznamu o nahlížení do spisu", který má Rádio Česko k dispozici.

Když letos 1. dubna požádal u Nejvyššího soudu o nahlédnutí do spisu pověřený pracovník ministerstva Vilém Štekl dozvěděl se, že nemá nárok. „Jmenovaný přišel ve 13:15. V 15:00 bylo zjištěno předsedou senátu JUDr. Zdeňkem Desem a členkou senátu JUDr. Kateřinou Hornochovou, že do spisu bylo umožněno nahlížet osobě, která není zaměstnancem ÚZSVM. Nahlížení do spisu bylo ukončeno. Jmenovaný byl poučen s tím, že do spisu může nahlížet pověřený pracovník ÚZSVM," stojí v záznamu.

Ministerstvo zdravotnictví takový výklad ale odmítá. Argumentuje právě i tím, že do spisu uloženého na Hospodářské komoře, ministerstvo běžně nahlížet může. A dokládá to i protokolem o nahlížení do spisu, jehož kopii má Rádio Česko také k dispozici. Za ministerstvo takto do spisu nahlížel zástupce ředitele právního odboru Vladimír Vavříček pověřený osobně ministryní Danou Juráskovou.

Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme