V kauze lékaře Bartáka se četl posudek chování. Jednání bylo odročeno

U Krajského soudu v Liberci dnes pokračovalo líčení s lékařem Jaroslavem Bartákem. Obžaloba ho viní z plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí. Barták si ve věznici v Rýnovicích už odpykává 12letý trest za sexuální obtěžování asistentek. Soudkyně během projednávání přečetla zprávu z rýnovického vězení o jeho chování. Pak soud kvůli nepřítomnosti znalce odročila na zítřejší den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý lékař Jaroslav Barták u Krajského soudu v Liberci | Foto: Eva Malá

Jaroslav Barták do vazební věznice v Liberci nastoupil v polovině roku 2011. Tehdy měly i začít problémy s jeho chováním, které se pak přenesly i do věznice v jabloneckých Rýnovicích.

Podle vězeňské zprávy nebyl schopný akceptovat řád věznice a nerespektoval dozorce. Porušoval ustanovení norem výkonu trestu, dvacetkrát byl kázeňsky trestaný, verbálně, často i vulgárně napadal zaměstnance věznice. Dokonce je i zastrašoval. Změna podle zprávy nastala u Bartáka zhruba před dvěma lety.

V Rýnovicích ho teď hodnotí jako vězně, který komunikuje, nevyvolává konflikty, je uctivý, slušný, zachovává pořádek a účastní se některých skupinových aktivit. Dvakrát byl odměněný a navštěvuje i duchovní službu. Podle soudkyně Evy Drahotové by soud mohl při vynášení rozsudku ke zprávě přihlédnout.

Bartákovi hrozí až výjimečný trest

Podle obžaloby Barták na podzim roku 2013 ve věznici v Liberci plánoval vraždy a vydírání. Násilnou smrtí měli zemřít bývalý šéf vojenské tajné služby Andor Šándor, advokát Oldřich Choděra a pravoslavný kněz Eugen Freimann.

Údajným vydíráním chtěl získat přes 80 milionů korun, které chtěl využít k útěku z vězení za pomoci vrtulníku a k vycestování do zahraničí. Vše měl zajistit jiný vězeň, který ale místo spolupráce s Bartákem vše oznámil.

Jaroslav Barták obžalobu odmítá. Podle něj šlo o běžné vězeňské debaty, které nemyslel vážně. Za obviněním vidí komplot jiných vězňů s cílem vymámit z něj peníze a zbavit se ho.

V kauze zbývá vyslechnout posledního znalce, který by měl vypovídat zítra. Pokud senát nepřipustí další dokazování, mohl by zaznít i rozsudek. Hrozí mu další až dvacetiletý trest, případně i trest výjimečný.

Liberecký soud už Jaroslava Bartáka jednou odsoudil. Vrchní soud ale případ vrátil k novému projednání kvůli neúplnému dokazování a chybám v hodnocení důkazů.

Eva Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme