V kauze Lizner promluví klíčový svědek

K průlomu došlo v kauze bývalého šéfa Centra kupónové privatizace Jaroslava Liznera. Ministr vnitra Stanislav Gross zbavil mlčenlivosti bývalého policejního agenta Ondřeje Hocha, který tvrdí, že má důkazy o Liznerově nevině. Bývalý šéf Centra kupónové privatizace byl v roce 1996 odsouzen mj. za úplatkářství k šesti letům vězení. Už delší dobu usiluje o obnovení procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Lizner | Foto: Stanislav Peška

Ministr vnitra Stanislav Gross tak změnil své původní rozhodnutí z loňského listopadu. Tehdy zproštění mlčenlivosti odmítal s tím, že Hochova výpověď by mohla ohrozit některé lidi u policie. V dopise, který Gross teď zaslal soudu, zdůraznil, že Hochovi umožní vypovídat jen v rozsahu nezbytně nutném pro posouzení Liznerovy kauzy. Ministr soudu dále napsal, že Ondřej Hoch na Liznerově případu nikdy nepracoval, nelze však vyloučit, že se jako pracovník Policejního prezidia o něm nějaké skutečnosti dozvěděl.

Grossova mluvčí Marie Masaříková zdůvodnila nové ministrovo rozhodnutí tím, že Hoch už zveřejnil několik informací, takže by nemělo význam dále trvat na tom, aby před soudem mlčel. Dodala, že zachováním mlčenlivostí chtěl Gross chránit před nebezpečím samotného Hocha a jemu blízké osoby.

Šéf Centra kupónové privatizace Jaroslav Lizner byl v roce 1996 odsouzen k šesti letům vězení za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství. Případ odstartoval podnikatel Luboš Sotona, který v roce 1994 policistům oznámil, že Lizner od něj požaduje osmimilionový úplatek za zprostředkování transakce s akciemi Mlékárny Klatovy. Policisté následně skutečně Liznera s penězi zatkli.

Ondřej Hoch tvrdí, že má důkazy o Liznerově nevině. Podle Hocha si někdejší hlavní svědek v případu - podnikatel Sotona - všechno vymyslel. Hoch se to měl dozvědět v době, kdy ho policie nasadila do Sotonovy firmy jako tajného agenta. O policejní komplot podle něho nešlo. "Tehdy byli na řadě vysokých funkcí noví lidé, a kvůli nedostatku zkušeností neodhadli to, že byli zataženi do smyšlené kombinace," řekl Hoch Radiožurnálu.

Podle Hocha měl Sotona na Jaroslava Liznera přichystat léčku. Někdejší policejní agent si stojí za tím, že kdyby mohl vypovídat už v roce 1996, soud by nakonec Liznera do vězení neposlal.

Lizner vždy tvrdil, že je nevinný. U soudu se hájil tím, že peníze, s nimiž byl zatčen, byly provizí za zprostředkování obchodu. Z šestiletého trestu si nakonec odseděl tři roky. Bývalý šéf CKP nyní žádá soud o obnovení svého procesu a věří, že právě Hochovo svědectví může proces významně ovlivnit. "Je to pozitivní posun v té naší kauze."

Ve prospěch Liznera by teď měla vypovídat také bývalá Sotonova přítelkyně. Soud o obnovu procesu bude pokračovat v březnu.

Milan Kopp, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme