V kauze nákupu vojenských tatrovek obviní policie 2 osoby

Kvůli nákupu vojenských tatrovek vznese policie obvinění proti dvěma lidem. Informaci o zahájení trestního stíhání potvrdil Radiožurnálu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní vůz Tatra při zdolávání překážky

Nákladní vůz Tatra při zdolávání překážky | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

„Protikorupční policie dnes ukončila prověřování případu dodávek terénních vozidel Tatra pro Armádu České republiky. Současně dnes ukončil svoji činnost policejní pracovní tým, který se touto věcí zabýval,“ sdělil.

Policisté se nyní dvěma mužům pokoušejí předat dokumenty o zahájení trestního stíhání.

„Na základě pokynů dozorujícího státního zástupce kriminalisté ostravské expozitury protikorupční policie vydají usnesení o zahájení trestního stíhání proti dvěma osobám,“ doplnil Jaroslav Ibehej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér MF Dnes Tomáš Syrovátka přiblížil v poledních Ozvěnách dne zákulisí vyšetřování

Informaci potvrdila ve Světě o druhé na Rádiu Česko také státní zástupkyně Zlatuše Andělová z Krajského státního zastupitelství v Ostravě s tím, že trestní stíhání se začne realizovat v nejbližší době. Práci policistů označila za velmi kvalitní.

Státní zástupce Dušan Táborský pro Radiožurnál upřesnil, že při vyšetřování rozsáhlé kauzy museli prověřit stovky listin: „Bylo to skutečné náročné, bylo vyslechnuto přes 50 osob a byly zajišťovány důkazy formou právní pomoci z různých států a byly prováděny další a další vyšetřovací úkony.“

Státní zastupitelství i policie jména obviněných úzkostlivě tají, protože obvinění dotyčným lidem ještě nebylo doručeno. Reportér MF Dnes Tomáš Syrovátka ale tvrdí, že není těžké jména vydedukovat:

Přehrát

00:00 / 00:00

Státní zástupkyně Zlatuše Andělová a reportér Mladé fronty Dnes Janek Kroupa mluví o kauze nákupu vojenských tatrovek ve Světě o druhé na Rádiu Česko.mp3

„V celém případu byli prověřováni tři lidé: zbrojař Smrž, proti kterému existovala nahrávka plus svědectví, bývalý ministr obrany Martin Barták, proti němuž existovala dvě svědectví, a bývalý šéf Pragovky pan Ptáček, který nicméně od začátku byl takovou boční linkou celého příběhu. Proti němu nikdo z hlavních aktérů přímo nevypovídal.“

Policejní vyšetřování případu bylo zahájeno na základě informací, které loni v listopadu uveřejnil deník MF Dnes. Podle nich si Martin Barták v roce 2008 jako náměstek ministra obrany řekl při nákupu terénních vozů Tatra pro Českou armádu o úplatek.

ČTĚTE TAKÉ: Vyšetřování údajné korupce při nákupu Tater pro armádu by mělo být u konce

Bývalý americký velvyslanec v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss přiznal, že po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany Martin Barták miliony dolarů za to, že automobilka už nebude mít problémy s armádní zakázkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Zbyněk Zykmund mluví o mluví o kauze nákupu vojenských tatrovek v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

V pozadí měl být zájem společnosti Praga. S Tatrou spolupracovala jako subdodavatel automobilových dílů – náprav a převodovek. V polovině prosince 2006 Tatra podepsala s ministerstvem obrany smlouvu na dodávku terénních nákladních vozidel za 2,7 miliardy korun. O několik měsíců později ale Tatrovka ukončila kvůli údajně nekvalitním dodávkám spolupráci s Pragou.

Martin Barták veškerá nařčení razantně popírá a tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost. Vydal prohlášení, ve kterém celou věc označuje za „obludnou mediální konstrukci“. Na oba představitele Tatry podal už letos na jaře trestní oznámení pro křivé obvinění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podezření z korupce při nákupu vozů Tatra pro armádu mluví Dušan Táborský z Krajského státního zastupitelství v Ostravě a advokát Václav Láska v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„Pokud by došlo k nějakému odsuzujícímu rozsudku, který by navíc byl podložen hodnověrnou argumentací, důkazy, tak ten přínos by byl velký, protože by samozřejmě naše společnost si žádá nějakou odhalenou velkou kauzu, nikoliv v nějaké mstivosti, ale aby nabyla dojmu, že naše orgány činné v trestním řízení si umí s velkou kauzou poradit. Jestli to bude tato kauza, toť otázka,“ řekl advokát a bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska.

Vedoucí vyšetřovacího týmu korupce tohoto případu odchází do civilu. Potvrdilo to státní zastupitelství v Ostravě. Václav Láska řekl, že je škoda, že policii opouštějí zkušení lidé.

„Ten exodus zkušených vyšetřovatelů je hromadnou záležitostí. Je to samozřejmě Smutná věc, protože vyšetřovat takto závažné věci, ať už korupčního nebo hospodářského charakteru, si vyžaduje policisty, kteří mají za sebou deset patnáct let praxe, a těch už takhle u policie moc není a každým měsícem jich ubývá,“ vysvětlil Václav Láska.

Hanka Shánělová, Andrea Brtníková, Zbyněk Zykmund, Lucie Maňourová, Eva Presová, Jan Bumba, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme