V kauze Pandur má vypovídat bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber

V údajné korupční kauze kolem nákupu obrněných transportérů Pandur pro českou armádu má dnes vypovídat důležitý svědek. Městský soud v Praze nechtěl případ uzavřít bez jeho výpovědi, a tak na ni víc než rok čekal. Soudkyně sází na dnešní odpoledne, kdy se má s bývalým americkým velvyslancem v Česku Richardem Graberem spojit alespoň přes videokonferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Richard Graber | Foto: Marián Vojtek

„Městský soud v Praze bude pokračovat v odročeném hlavním líčení s obžalovaným Markem Dalíkem. Na 16. hodinu je naplánovaný výslech bývalého velvyslance USA v Praze, pana Grabera. Výslech bude předsedkyně senátu vést pomocí videokonferenčního zařízení," vysvětluje mluvčí soudu Markéta Puci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po víc než roce se vrací Městský soud v Praze k údajné korupční kauze Pandur, informuje Veronika Hlaváčová

Právě Richard Graber měl o údajné korupci vědět přímo od zástupců rakouské firmy Steyer, která Pandury vyrábí. Svědectví Grabera soud měsíce urgoval přes české ministerstvo spravedlnosti i přes americkou ambasádu v Praze.

V případu už vypovídal například bývalý premiér Mirek Topolánek. Svého někdejšího poradce se zastal.

„Pokládám za vyloučené - a znám ho opravdu dobře, mám ho rád - že by Marek Dalík mezi čtyřmi nebo pěti osobami řekl větu, kterou mu ti dva přikládají svědeckou výpovědí, že ji měl říci. Pokládám to za vyloučené,“ řekl tehdy Topolánek.

Marek Dalík (vlevo) a Mirek Topolánek, soud | Foto: Filip Jandourek

Sám Marek Dalík obžalobu, která ho viní z podvodu, odmítá. Schůzka, kde si údajně řekl o půl miliardy korun, se konala v roce 2007.

„Mně obě ty schůzky splývají v jednu. Nedokážu odlišit, co se stalo na jedné i druhé. Protože obě byly v restauraci, obě byly víceméně ve stejném složení. Já jsem povětšinu té schůzky mlčel, protože, říkám znovu, nejsem odborník.“

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až desetiletý trest.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme