V kauze poslance Chaloupky (VV) figurují tajné nahrávky

I v případě poslance Otto Chaloupky z Věcí veřejných se objevily tajné nahrávky. Rozhovory s ním si nahrával jeho bývalý asistent Rostislav Vařejka, který na poslance později podal trestní oznámení pro přijetí úplatku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otto Chaloupka, poslanec Věcí veřejných

Otto Chaloupka, poslanec Věcí veřejných | Foto: www.ottochaloupka.cz

Informace o nahrávkách přineslo jednání sněmovního výboru, který řeší, zda doporučí sněmovně Chaloupkovo vydání k trestnímu stíhání.

Právě vyhodnocení těchto nahrávek bylo podle předsedy výboru sociálního demokrata Bohuslava Sobotky důvodem, proč policie požádala o Chaloupkovo vydání až několik měsíců po ukončení šetření.

„My jsme dostali informaci od policie v tom smyslu, že existuje jakýsi pokyn policejního prezidenta z roku 2009, na základě kterého tuto věc neřešilo příslušné oddělení policie v Hodoníně, které by se mělo zabývat hospodářskou kriminalitou, ale řešil ji specializovaný útvar v Brně.“

„A my jsme si ještě vyžádali doplňující informace, o jaký pokyn policejního prezidenta se jedná a na základě čeho tedy bylo přesně postupováno a zdali ten pokyn je ještě v platnosti, nebo zdali byl nějakým způsobem změněn,“ uvedl Sobotka.

Na Chaloupku loni podal trestní oznámení jeho bývalý asistent Vařejka kvůli tomu, že svému šéfovi musel vracet část peněz, které mu za jeho práci vyplácela sněmovna.

Poslanec vinu popírá a ve svém prohlášení uvedl, že mu jeho bývalý asistent takto vracel peníze za vlastní předvolební kampaň.

John: Vyšetřování na politickou objednávku

Podle předsedy Věcí veřejných Radka Johna trestní stíhání poslance Chaloupky probíhá na politickou objednávku. John to řekl po jednání imunitního výboru, odmítl ale upřesnit, kdo si měl Chaloupkovo stíhání objednat. Podle šéfa VV je ale kolem případu řada podivností.

„Tento případ vyšetřoval útvar pro vyšetřování závažné hospodářské kriminality, což je otázka 17 tisíc, a já bych čekal, že tento útvar vyšetřuje gripeny, pandury, ProMoPro a tyto věci. Je nám to velmi divné, takže chceme další informace. Já za tím vidím politickou objednávku,“ prohlásil John.

Předseda výboru Bohuslav Sobotka ale za případem žádné spiknutí nevidí.

„Podle mého názoru je to spíš otázka nešťastných mezilidských vztahů, které vznikly v rámci lokálních struktur strany Věci veřejné, a je to spíše problém způsobu fungování této politické strany v jednom konkrétním regionu, než že by se jednalo o nějaké politické spiknutí,“ domnívá se Sobotka.

Imunitní výbor požádal policii o doplnění informací a znovu se sejde 6. června. O případném vydání Otto Chaloupky k trestnímu stíhání rozhodne celá sněmovna na své červnové schůzi.

Věra Pfeifferová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme