V kauze Rath vypovídají další svědci. Účelově manipulovat veřejné zakázky podle nich nešlo

Výslechem svědků pokračuje hlavní líčení s bývalým hejtmanem Davidem Rathem a dalšími deseti obžalovanými v případu údajné korupce při rozdělování zakázek ve Středočeském kraji. Šest svědků už u soudu vypovídalo, celkem jich je skoro 80.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva obžalovaní exposlanec a náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott, poslanec (dříve ČSSD) a bývalý středočeský hejtman David Rath a exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová v jednací síni Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

Jako první dnes vypovídala Johana Novotná, za Rathova hejtmanství vedoucí oddělení veřejných zakázek Středočeského kraje. Novotná řekla, že zná Davida Ratha a další obžalovanou Lucii Novanskou, Petra Kotta a podnikatelku Ivanu Salačovou prý jen z doslechu. S Kateřinou Pancovou se jen viděla na nějaké akci.

Soudce i ostatní účastníci hlavního líčení se jí ptali na rekonstrukci buštěhradského zámku nebo opravu hostivického gymnázia. Na většinu dotazů kroutila hlavou, že si už nevzpomíná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní líčení od rána sleduje reportérka Jana Čermáková

Členkou hodnoticí komise u veřejných zakázek ve středních Čechách Novotná podle svých slov nikdy nebyla, členkou komise pro otevírání obálek ano. Zakázky zmanipulovat ale podle ní nebylo možné, vše se kontrolovalo na několika úrovních.

Konkrétně o rekonstrukci zámku v Buštěhradu podle svých slov nikdy nemluvila s Kateřinou Pancovou ani Petrem Kottem. U soudu v podstatě neřekla vůbec nic v neprospěch obžalovaných.

Svědků je 78, prozatím

Po polední přestávce stanul před soudem svědek Michal Borecký, který byl za Rathova hejtmanství referentem na oddělení řízení projektů Evropské unie.

Soudce Robert Pacovský se Boreckého výslovně ptal jednotlivě na jména všech obžalovaných. Borecký řekl, že se zná a jednal jedině s exhejtmanem Davidem Rathem. Pohyboval se kolem rekonstrukce buštěhradského zámku. Odmítl, že by něco věděl o rekonstrukci hostivického gymnázia.

Bývalý referent se, jak řekl, zúčastnil dvou jednání, na kterých byl i tehdejší hejtman Rath. Ani na jednom se ale podle něj nemluvilo o zvýšení nebo snížení ceny za rekonstrukci v Buštěhradu.

Už včera vypovídali první tři svědci v kauze Rath - nynější radní pro oblast financí Jiří Peřina, bývalý referent veřejných zakázek odboru investic Davd Petržílek a bývalý vedoucí odboru regionálního rozvoje Oldřich Vytiska.

Není vyloučené, že k nahlášeným 78 svědkům další ještě přibudou. Nikdo z nich zatím nepřipustil, že by se se zakázkami ve středních Čechách účelově manipulovalo.

Pancové má stále pouta, Salačová se omluvila

Krajský soud v Praze souhlasí s tím, aby obžalovaná Kateřina Pancová mohla jít z vazby na svobodu. Proti jejímu propuštění se ale postavil státní zástupce Petr Jirát, podal stížnost k Vrchnímu soudu.

Jirát se obává, že by Pancová mohla zmizet do ciziny nebo se skrývat. Pokud by se na svobodu dostala, musela by se dvakrát týdně hlásit u probačního úředníka. Pokud by nepřišla, úředník by to hned musel oznámit soudu. A navíc by musela odevzdat všechny cestovní doklady.

Výpovědi dalších svědků v kauze Rath si Pancová vyslechne ještě s pouty na rukou

Číst článek

Z dnešního odpoledního a zítřejšího dopoledního jednání se vůbec poprvé ze zdravotních důvodů omluvila spolupracující obžalovaná, podnikatelka Ivana Salačová.

Je to vůbec poprvé, co u hlavního líčení chybí. Už po své výpovědi před soudem se ptala, jestli by se další jednání mohlo obejít bez ní. Soudce Robert Pacovský ale řekl, že by byl raději, kdyby jako spolupracující obžalovaná k soudu chodila. Dnes jí ale absenci povolil.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme