V kauze vadných výškoměrů padla obvinění

V kauze nákupu poruchových palubních výškoměrů jsou obviněni jeden nynější a jeden bývalý příslušník generálního štábu české armády ze dvou trestných činů. Armádě jejich počínáním vznikla škoda téměř za dva milióny korun. Trojice čelí obviněním z porušování závažných pravidel hospodářského styku a z porušování povinností při správě cizího majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

L-39 | Foto: Armáda ČR

Podle policie jsou zodpovědní za přípravu podkladů ke smlouvě s výrobcem výškoměrů firmou Mikrotechna Praha. Údajně zajistili, aby byla tato modřanská firma oslovena jako jediný možný zájemce o veřejnou zakázku na dodávku výškoměrů pro armádní letouny.

"Do doby rozhodnutí soudu jsou tito lidé nevinní, platí presumpce neviny, čili já na ně zatím budu pohlížet jako na nevinné," říká ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj budou v nejbližší době podniknuty další kroky. "Důstojníci, z nichž už jeden není v činné službě, budou zproštěni výkonu funkce podle příslušných vnitroresortních norem a zákonů. Do doby vyšetřování budou odvolání ze svých současných funkcí a vykonávat jinou práci v resortu obrany," dodal Tvrdík.

Kvůli špatným výškoměrům zemřelo podle některých expertů několik pilotů. Tyto informace ale ministr odmítá. "Nemám žádnou informaci, která by mě vedla k domněnce, že výškoměr mohl způsobit jakoukoliv leteckou havárii, a dokonce se začínám domnívat, že nemohl býr ani příčinou spolupůsobící," uvedl.

Letouny Mig 21 a L-39 přesto nesmějí už několik týdnů létat. Zítra ráno má kvůli tomu Tvrdík jednat s náčelníkem generálního štábu, velitelem vzdušných sil a s velitelem leteckých základen. "Budeme se rozhodovat o tom, zda na základě informací, které máme, pustíme znovu letouny L-39 a Mig 21 do vlastného letového provozu," upřesnil Tvrdík. Podle něj je velice pravděpodobné, že se armáda rozhodne pozitivně.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme