V kauze vítkovských žhářů má padnout rozsudek

Krajský soud v Ostravě vynese rozsudek nad útočníky z Vítkova, soudce Miloslav Studnička tak dopoledne uzavře jednu z nejsledovanějších kauz v české justici. Čtveřice pravicových radikálů vloni v dubnu hodila zápalné lahve do domku romské rodiny ve Vítkově. Nejvíce útok odnesla tehdy dvouletá Natálka, která má vážné popáleniny po celém těle. její rodiče si dnes přijedou vyslechnout rozsudek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní síň Krajského soudu Ostrava

Soudní síň Krajského soudu Ostrava | Foto: Tomáš Adamec

K Ostravě se upíná pozornost ochránců lidských práv i zástupců národnostních menšin. Před dvěma týdny skončilo dokazování a nastoupil souboj právníků. Státní zástupkyně Brigita Bilíková se v závěrečné řeči věnovala i formě útoku: „Obžalovaní minimalizovali šanci na přežití osob nacházejících se uvnitř domu. Požár v jediném okamžiku rozprostřeli po celé ploše domku.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Čánová shrnuje dosavadní jednání u ostravského soudu v kauze vítkovských žhářů

Za mozek skupiny označila Davida Vaculíka, který jako jediný v jednací síni vůbec nevypovídal. Pouze když mělo dojít k výpovědi matky malé Natálky, požádal, aby u toho nemusel být. Vymluvil se na bolestivou nohu.

Tato strategie vychází podle Bilíkové z manifestu mezinárodní teroristické, neonacistické organizace Combat 18. David Vaculík má symbol C18 vytetovaný na svém těle. Taktika spočívá v tom, že není dobré stýkat se s nepřáteli, a to ani u soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Andrea Čánová natáčela před vynesením rozsudku v domku Natálčiných rodičů

Státní zástupkyně tvrdila, že útočníci vše naplánovali záměrně na období výročí Hitlerova narození, aby se uvnitř neonacistické scény zviditelnili.

Obžalovaný Jaromír Lukeš vypověděl, že on ujistil ostatní, že je to neobydlený dům. Ivo Müller i Václav Cojocaru přiznali, že činu litují, a poškozeným i svým rodinám se omluvili.

Státní zástupkyně třem obviněných navrhla výjimečné tresty od 15 do 25 let vězení, čtvrtý má navržený trest do 15 let vězení.

Natálce se daří lépe, její matka pachatelům nevěří

Když Natálku propouštěli z nemocnice, tvářila se ustrašeně. Teď se směje a mluví a především již neleze po kolenou. Navzdory těžkým popáleninám znovu chodí. Její matka Anna Siváková tvrdí, že Natálka byla vždy velká bojovnice.

„Natálka velmi brzy a dobře mluvila, s rozumem na tak malé děcko. Byla výjimečná,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní kauzu žhářů z Vítkova sleduje i reportérka Silvie Mikulcová

Z Budišova nad Budišovkou se s otcem Natálky chystá do Ostravy, aby přímo na místě slyšeli rozsudek nad čtveřicí obžalovaných.

„Věděli, proč tam jdou, a tomu, co říkají, nevěřím. Nejsou malí a je to hrozná věc, ublížit lidem," hodnotí čin útočníků i jejich výpovědi.

Odpovědnost za činy

„Celý proces má odstrašující efekt pro radikálně-pravicovou scénu. Rasově motivovaná nenávist je ale druhou částí věci. Soudu se především podařilo dojít k názoru, že se pachatelé snažili někoho zabít, zavraždit,“ říká odborník na extremismus Zdeněk Zbořil, který vypovídal i u ostravského soudu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu vítkovských žhářů mluvil na Radiožurnálu odborník na extremismus Zdeněk Zbořil

„Podle mého názoru si mnozí mladí lidé, protože jsou to většinou mladí lidé, kteří se k pravicovému extremismu hlásí, uvědomí, že za činy je třeba nést nějakou odpovědnost, že od činu ke zločinu je velmi blízko a zločin je potrestán,“ pokračuje Zbořil a dodává:

„Předseda soudního senátu na mne udělal velký dojem tím, jak proces vedl. Byl totiž pod mimořádným tlakem. Hysterie, která kolem případu vznikla, mohla proces ovlivnit. Soud jí ale nepodlehl.“

Veronika Malá, Andrea Brtníková, Silvie Mikulcová, Lucie Maňourová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme