V kladrubském hřebčíně zasahovala policie, detektivové byli i na dalších místech

Na několika místech České republiky zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Kriminalisté byli i v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem nebo v Chrudimi. Důvody zatím policie neřekla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu | Zdroj: ČTK

Podle mluvčího ÚOOZ Pavla Hantáka zásah souvisí s případem, kterým se kriminalisté zabývají už několik měsíců.

„Jednotlivé úkony trestního řízení budou na mnoha místech probíhat pod dozorem Vrchního státní zastupitelství v Praze i v následujících hodinách a dnech. Proto nebudeme průběh realizace nijak komentovat,“ řekl Hanták Českému rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o zásahu policie zjišťoval v kladrubském hřebčíně reportér Milan Kopecký

Podle reportéra Českého rozhlasu policisté zasahovali v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem od rána. Část zaměstnanců si vybrali k výslechům a zapečetili několik kanceláří. Policie vyslýchala i Simonu Voňkovou, která má na starosti pobočku hřebčína ve Slatiňanech a evropské dotace.

Detektivové proto zamířili právě do Slatiňan a byli také v Chrudimi, kde se zajímali o právě rekonstruovaný Hotel Bohemia - vyžádali si dokumenty z chrudimské radnice a Regionální rady Severovýchod v Pardubicích a v Hradci Králové. Konkrétnější informace o důvodech zásahu ale budou k dispozici zřejmě až příští týden.

Martin Škeřík z Úřadu Regionální rady Severovýchod uvedl, že zatím neznají žádné podrobnosti. „Od pátečního rána probíhá na Úřadě Regionální rady Severovýchod v Pardubicích a v Hradci Králové policejní vyšetřování. Netýká se činnosti úřadu ani jeho zaměstnanců. Policie chce získat informace k jednomu konkrétnímu projektu. Úřad Regionální rady nemá informace, jakého projektu se vyšetřování týká.“

V Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem zasahoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu | Foto: ČTK

Elitní policisté zamířili i do některých kanceláří Metrostavu v Praze a Pardubicích. Spojovacím článkem celého zásahu může být právě stavební společnost Metrostav. Původně měla opravovat část areálu hřebčína v Kladrubech a teď přestavuje i Hotel Bohemia.

Problémy s tendry

Hřebčíny v Kladrubech chovají starokladrubského bělouše a ve Slatiňanech starokladrubského vraníka. Obě stáda čítají asi 500 koní. Kladrubský hřebčín a kmenové stádo běloušů je od roku 2002 národní kulturní památkou. Hřebčín je státní příspěvkovou organizací, která spadá pod ministerstvo zemědělství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byl ekonom a zástupce ředitele Národního hřebčína Kladruby Stanislav Braňka

Šéf resortu Petr Bendl loni odvolal z funkce ředitele kladrubského hřebčína Jana Höcka, kterého nahradil Jiří Jehlička. Důvodem byla kontrola, kterou ministr do hřebčína poslal, a rozpory týkající se budoucnosti organizace.

Problémy se podle ministra týkaly nakládání s financemi, způsobem prodeje koní a také průhlednosti některých výběrových řízení. Höck označil pochybení spíše jako formální.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes na Radiožurnálu se k dnešnímu zásahu ÚOOZ vyjádřil hejtman Pardubického kraje a místopředseda Regionální rady Severovýchod Martin Netolický (ČSSD). Hostem byl také Lukáš Wagenknecht z občanského sdružení Good Governance

Zásah policie navíc přišel v době, kdy měl kladrubský hřebčín oznámit výsledky tendru na klíčovou rekonstrukci za 300 milionů korun. Předchozí výběrové řízení, které vyhrálo sdružení firem Metrostav a Chládek a Tintěra, přitom bylo zrušeno právě z obav z možných komplikací.

„Ministerstvo kultury zastavilo dotaci z toho důvodu, že objevilo závady při zadávání výběrového řízení, a muselo se vypsat nové výběrové řízení, které právě probíhá a je ve fázi zjišťování nejvýhodnější nabídky,“ popsal ekonom a zástupce ředitele Národního hřebčína Kladruby Stanislav Braňka. Pokud vše půjde podle plánu, výsledky tendru by mohly být známy do konce července.

Martin Křížek, Jan Richter, Martin Hromádka, Simona Bartošová, Veronika Neprašová, Drahomíra Bačkorová, Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme