V. Klaus: Spor o hlasování může ohrozit prezidentskou volbu

Prezident Václav Klaus se obává, že páteční volba hlavy státu by se nakonec vůbec nemusela uskutečnit, a to kvůli sporu obou komor parlamentu o způsob hlasování. V dnešním rozhovoru pro Radiožurnál uvedl, že by to bylo nedůstojné, věří proto v dohodu politiků o "férové tajné volbě." Zatímco ve sněmovně zřejmě převáží zájem na veřejném hlasování, Senát se kloní k tajné volbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus | Foto: Alexandr Pícha

"Lidé nedoceňují, že se ta volba teď zauzluje na způsobu volby. A já nevylučuji, že vůbec třeba volba žádná zítra nebude. Myslím, že veřejnost bude velmi zklamána, dále se rozezlí na politiky, že jí nedávají šanci, aby volila přímo, a pak nejsou třeba schopni ani domluvit se, jak má volba probíhat," předpověděl v Dopoledním Radiožurnálu Václav Klaus.

"Mám pocit, že logická volba je tajná," uvedl dále ke sporům Klaus s tím, že o opaku nepadla zmínka ani před pěti lety, i když byla situace tehdy hodně složitá. Nevyloučil, že po té, co se situace zauzlila, nemusí v pátek ani k hlasování dojít. "Nedůstojnost ničemu a nikomu z nás nepomůže," zdůraznil Václav Klaus a připomněl, že večer se vedení obou komor sejde, aby procedurální spor vyřešilo. Doufá, že se tak stane.

Veřejný způsob volby hlavy státu prosazují vedle ČSSD i koaliční partneři ODS - KDU-ČSL a Strana zelených. KSČM bude o svém postoji ještě dnes jednat. K diskusi o způsobu hlasování se včera druhý kandidát, Jan Švejnar nevyjádřil s tím, že je to záležitost volitelů. Švejnar byl včera také hostem dopoledního Radiožurnálu - záznam pořadu si můžete poslechnout v Rádiu na přání na našem webu www.radiozurnal.cz

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme