V. Klaus začal své předvolební představování v senátorských klubech

Prezident Václav Klaus zahájil své představování v senátorských klubech. Přesně měsíc před prezidentskou volbou zavítal k lidovcům. ODS by u nich mohla pro Klausovo znovuzvolení najít největší podporu v rámci horní komory. Přesto se už dva z nich podepsali pod nominaci Jana Švejnara.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Foto: cs.wikipedia.org

Návštěvu v senátorském klubu KDU-ČSL předznamenalo prezidentovo setkání s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou. "Já jsem nesmírně proevropský, kéž by někdo jiný ještě byl tolik proevropský jako já. Ale proevropský neznamená poslušně scvaknout podpatky na každou věc, která se shodou okolností rozhodne v Bruselu. To není proevropství samo o sobě, to je v něčem daleko hlubším. A já věřím, že to já v sobě velmi silně mám," poznamenal před novináři Václav Klaus.

Václava Klause na post prezidenta republiky nominovali v závěru listopadu zákonodárci ODS. Občanští demokraté mají v obou komorách parlamentu dohromady 122 volitelů. To staví Klause do role favorita, protože při třetím volebním kole by při účasti všech poslanců a senátorů potřeboval už jen dalších 19 hlasů.

Jan Švejnar bude putovat po městech

Druhý prezidentský kandidát, Jan Švejnar zvažuje, že se vzdá amerického občanství. Výhrady vůči jeho dvojímu občanství mají komunisté. Jan Švejnar si chce nejdříve zjistit přesné informace, teprve potom se rozhodne. "Toto nyní právě zvažuji, zjišťuji, jaká je situace. Jak víte, máme a měli jsme ministry zahraničí, kteří mají jiná občanství, ministr kultury. Irsko mělo prezidenta, který byl americký občan. Chápu situaci z obou stran a právě si zjišťuji informace, které jsou zde potřebné," řekl Švejnar.

Švejnar chce v příštích týdnech také navštívit některá česká a moravská města - například Zlín, České Budějovice, Hradec Králové, Plzeň a Ostravu. Setká se tam nejen s poslanci a senátory, kteří budou rozhodovat o tom, jestli se stane českým prezidentem, ale také s občany.

Ekonom Jan Švejnar má v prvním kole prezidentské volby téměř jisté hlasy komunistických poslanců a senátorů. Otázkou ale podle místopředsedys KSČM Jiřího Dolejše zůstává, zda mu je komunisté dají ve druhém nebo třetím kole volby.

Volba prezidenta je v Česku nepřímá, voliteli jsou poslanci a senátoři. O přímé volbě hlavy státu se diskutuje už několik let, avšak ke změně Ústavy, která by přímou prezidentskou volbu a její souvislosti v ústavním pořádku zavedla, zatím nedošlo.

Milan Kopp, Jana Petrová, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme