V Klementinu padl 212 let starý teplotní rekord, v Plzni naměřili 31 stupňů

Téměř po celé republice dnes meteorologové zaznamenali teplotní rekordy. Překonán byl i rekord z roku 1800 a 1866 v pražském Klementinu. Dnes odpoledne tam naměřili 27,7 stupně Celsia. Nejtepleji ale bylo na západě Čech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplotní rekordy v Praze | Foto: Filip Jandourek

V Česku padají teplotní rekordy. Na řadě míst bylo přes 30 stupňů celsia. Přestože i ranní teploty byly vysoké, kolem 16 nebo 17 stupňů, na Jizerce v Jizerských horách mrzlo. Teplota tam spadla na -1 stupeň.

Dnešní maximum zatím naměřili v Plzni ze stanice Plzeň Bolevec, kde se rtuť přehoupla přes třicítkovou hranici na 31 stupňů Celsia. „Třicítky hlásili ze stanic Staňkov a Ostrava-Zábřeh. Stanic, kde bylo aspoň 29 stupňů, je přibližně dvacet. Opravdu velmi teplý den v důsledku neustálého přílivu velmi teplého a suchého vzduchu tropického původu,“ uvádí Stanislav Racko z ČHÚ.

O víkendu budou padat další teplotní rekordy. Slunce může popálit kůži

Číst článek

Rekordy padaly také na jihu Čech. „Nejtepleji bylo ve Vyšším Brodě, tam teplota vystoupila na 29,4 stupně. Obecně bylo hodně teplo na Šumavě. Na Českomoravské vrchovině o trochu chladněji,“ upřesňuje František Vavruška z českobudějovické pobočky ČHÚ.

Vlna letních veder má vydržet nejméně do neděle. Slunečné počasí ale s sebou přináší také riziko popálení.Lidé by se proto měli chránit. Narůstá totiž počet pacientů s rakovinou kůže.

Mírné ochlazení a hlavně déšť přinese až polovina příštího týdne.

Pavlína Fendeková, Tereza Bartůňková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme