V Klementinu padl teplotní rekord z roku 1895, naměřili tam 17,9 stupně Celsia

V pražském Klementinu padl 118 let starý teplotní rekord. Teploměry dnes ukázaly 17,9 stupně, což je o téměř jeden a půl stupně víc než dosavadní maximum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podzim (ilustrační foto) | Foto: ČTK/AP

Také na jihu Moravy měli skoro letní počasí. V Dyjákovicích na Znojemsku překročila teplota jako jediná v republice 20 stupňů - naměřili tam 20,1 stupně Celsia.

Příjemně bylo i v jihočeském Byňově, kde teplota vystoupala k 19,3 stupně Celsia, nebo v Českých Budějovicích, kde bylo 19,1 stupně Celsia.

„Výškové proudění od jihozápadu je teď poměrně silné. Původ vzduchu je v subtropických oblastech Atlantiku a tento vzduch je teplý po celý rok," vysvětlil ve Stalo se dnes příčinu teplého listopadového klimatu meteorolog Stanislav Racko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes na Radiožurnálu byl Stanislav Racko z Českého hydrometeorologického ústavu

Klementinum měří od roku 1775, rekord zde padl také ve čtvrtek. Teplotní maxima byla dnes překonána téměř na polovině stanic. Celkově je letošní podzim velmi teplý, přes chladné dny na začátku byl teplotně nadprůměrný celý říjen.

Meteorologové ale očekávají, že do pondělí, kdy má podle pranostiky přijet svatý Martin na bílém koni, spadne rtuť teploměrů na 4 až 8 stupňů Celsia, což je běžné denní maximum pro listopad. V noci může i mrznout.

Podle Jana Šrámka z Českého hydrometeorologického ústavu byl právě dnešek posledním teplým dnem a ochladí se už zítra. „V noci na zítřek přejde přes naše území studená fronta a za ní se od zítřka teploty vrátí k normálu pro první polovinu listopadu. Během příštího týdne se na horách může objevit sníh,“ potvrdil.

Už v sobotu tak bude přes den nejvíce 8 až 12 stupňů, na horách kolem pěti stupňů Celsia, a očekávají se také srážky, v nadmořské výšce 1200 metrů smíšené nebo sněhové. V neděli se ochladí na 6 až 10 stupňů Celsia, v Čechách se může objevit sníh nebo déšť se sněhem v polohách nad 800 metrů. V pondělí může sněžit i od 600 metrů, slabá pokrývka ale roztaje.

Jana Zemanová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme