V koalici opět padají silná slova

Situace uvnitř koalice se vyhrocuje. Kvůli zákoníku práce i kauze Unipetrol to vře především mezi sociálními a křesťanskými demokraty. Předseda vlády Jiří Paroubek prohlásil, že lidovci nejsou ideálním partnerem a on se jimi nenechá vydírat jako jeho předchůdci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Paroubka rozhořčil postoj lidovců, kteří spolu s opoziční ODS hlasovali pro zřízení vyšetřovací komise k Unipetrolu. Na koaliční schůzce přitom podle něj Kalouskova strana nic takového neoznámila.

Lidovci a unionisté zase kritizovali sociální demokraty za to, že se ještě před úterní koaliční schůzkou sešli s komunisty, aby s nimi vyjednávali o podpoře některých zákonů ve sněmovně.

Premiér označil chování KDU-ČSL za skandální a neloajální. "Jenom proto, že chci držet politickou stabilitu podle možnosti aspoň do konce roku, tak tohle neudělám. Kdyby byl na mém místě Gerhard Schröder, vyletěli by z koalice hned dneska," prohlásil Paroubek na adresu menšího koaličního partnera.

Především bývalý premiér Vladimír Špidla se podle Paroubka nechal lidovci často bezprecedentně vydírat. Ministerský předseda řekl, že on hodlá vrátit ČSSD důvěru a bude prosazovat zákony, k nimž se koalice včetně KDU-ČSL v programovém prohlášení vlády zavázala. To platí například o zákoníku práce.

Na klíčovém kodexu se koalice nedokázala dohodnout a ČSSD je připravena jej dnes večer ve vládě prosadit sama a ve sněmovně s podporou opozice, pravděpodobně komunistů. Paroubek zdůraznil, že mu je jedno, zda zákoník práce prosadí koalice, nebo ČSSD s pomocí KSČM či ODS. "Zákoník práce bude přijat," uvedl.

Kalousek prohlásil, že kdyby ČSSD schválila zákoník práce s KSČM, byl by to signál pro voliče, nikoliv porušení koaliční dohody. Problém v tříbarevné koalici by ale nastal, kdyby obě levicové strany chtěly dohromady prosadit třeba plošná majetková přiznání.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme