V koalici to stále vře kvůli připojení k fiskálnímu paktu. Spor zkusí vyřešit lídři

Vládní koalice zatím nedokázala najít shodu v otázce evropské smlouvy o rozpočtové kázni, roztržku tak budou muset řešit přímo špičky vládních stran. Požadavkem TOP 09, aby se Česká republika ještě letos připojila k fiskálnímu paktu, se ve sněmově zabývali vyjednavači, kteří připravují revizi koaliční smlouvy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (vpravo) a ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny, která 7. listopadu pokračovala v Praze

Premiér Petr Nečas (vpravo) a ministr financí Miroslav Kalousek na schůzi Poslanecké sněmovny, která 7. listopadu pokračovala v Praze | Zdroj: ČTK

Pracovní skupina jednala za zavřenými dveřmi asi hodinu a půl. Samotná debata o fiskálním paktu prý byla krátká a věcná. Zástupci koalice v jejím závěru konstatovali, že se nemohou dohodnout, a předali bod jednání na vyšší úroveň. Lídři koalice ho projednají ve formátu takzvané K9.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek přiblížil jednání o nové koaliční smlouvě

TOP 09 podmiňuje přistoupením ke smlouvě o rozpočtové kázni svůj podpis pod revidovanou koaliční smlouvou. Vedení ODS už ráno vzkázalo, že ultimáta odmítá. Nová podmínka se nelíbí ani straně LIDEM.

Všechny strany na jednání také zopakovaly svá stanoviska. ODS tvrdí, že by Česko mělo nejdřív přijmout takzvanou finanční ústavu, která je přísnější než fiskální pakt.

Strana LIDEM zastává názor, že by se mělo konat referendum a lidé by měli sami rozhodnout, zda chtějí platit eurem a zda chtějí, aby Brusel dohlížel na národní rozpočet.

Drábek: Při vyjednávání smluv jsou neshody normální

TOP 09 ještě před samotnou schůzkou zopakovala, že je pro ni připojení k unijnímu dohledu nad rozpočty členských zemí naprostou prioritou, ze které neustoupí. Nepodepsání nové koaliční smlouvy ale podle místopředsedy strany Jaromíra Drábka neznamená odchod z vlády.

„Pro TOP 09 jsou dvě zásadně odlišné věci programové prohlášení vlády a podpora vlády v Poslanecké sněmovně, protože vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, a oproti tomu uzavření nové koaliční smlouvy s novým partnerem. Přece tato vláda funguje řadu měsíců bez uzavřené koaliční smlouvy. Ta koaliční smlouva skončila tím, kdy Věci veřejné odešly z vládní koalice,“ prohlásil.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na konci října odejde z vlády | Foto: ČTK, Stanislav Peška

Podle něj k podobným neshodám při sestavování textů smluv zkrátka dochází. Navíc se prý koalice rozchází ve více věcech, než je fiskální pakt.

„ODS přišla před 14 dny s řadou bodů, které chce prosadit do koaliční smlouvy, TOP 09 také přišla se svými požadavky. To si myslím, že je při vyjednávání nějaké dohody normální. Jde jenom o to, jakým způsobem bude jednání dál pokračovat,“ dodal Drábek.

Stanovisko TOP 09 k fiskálnímu paktu je podle Drábka stejné jako před rokem. Strana prý nevidí důvod, proč by se měla Česká republika vydělovat ze středu zemí Evropské unie, které chtějí být rozpočtově odpovědné, když sleduje stejné cíle.

Peake: Krize nehrozí

Občanským demokratům se nicméně nelíbí, že rázný požadavek týkající se eurosmlouvy dostali od TOP 09 přes média a navíc těsně po prezidentských volbách.

Novou podmínkou TOP 09 je překvapena i šéfka LIDEM Karolína Peake. Řekla, že pokud se najednou mění dohodnuté mantinely vyjednávání koaliční smlouvy, pak i její lidé budou chtít do dokumentu prosadit svá témata.

Nemyslí si ovšem, že by rozpor vyústil v další vládní krizi. „Je určitě prostor v rámci K9 si tyto věci vyříkat a k nějaké dohodě dojít. Já myslím, že pracujeme velmi urputně na nové koaliční smlouvě, a nepovažuji ta prohlášení z posledních dnů za důvod, proč v jednáních nepokračovat,“ upozornila Peake.

Jan Richter, Martina Spěváčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme