V koalici to vře kvůli sporu o platy policistů

Spor sociální demokracie a lidovců o platy policistů graduje. Vyšší obrátky dostal po dnešním prohlášení předsedy sociální demokracie Stanislava Grosse, že Kalouskova iniciativa v této oblasti je jen čirým populismem. V tom Grosse podpořil i šéf komunistů Grebeníček, když úsilí lidoveckého předáka označil za účelovou předvolební demagogii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policejní auto | Foto: Jan Rosenauer

Lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek se snaží oddálit zvýšení platů pro policisty, hasiče a celníky, které by měl od 1. ledna zavést už schválený služební zákon. Ten také stanoví odchodné a vyplácení doživotní renty pro ozbrojené složky po odsloužení určitého období.

Kalousek svůj záměr marně prosazoval v parlamentu minulý týden. Po neúspěšném pokusu proto chystá nový návrh zákona, který by snížil rozdíl mezi platy policistů a ostatních státních zaměstnanců.

Premiér Gross dnes zdůraznil, že Kalouskovu iniciativu nepodpoří. Obává se totiž toho, že by najednou odešly desítky tisíc policistů, jen aby dostaly výsluhový příplatek podle stávajícího zákona. Ten podle Grosse umožňuje dostat výsluhu už po deseti letech služby, zatímco nový zákon posouvá hranici na patnáct let. Kalousek si navíc podle Grosse musí být vědom, že jím navrhovanou novelu nedokáží poslanci včas schválit.

"Kolega Kalousek asi také ví, že to moc reálné není, protože je 17. října a ten zákon ještě neprošel ani prvním čtením, takže i on musí vědět, že se to do konce roku ani teoreticky stihnout nedá, takže nic jiného než populismus to není."

Miroslav Kalousek řekl, že na osobní útoky koaličního partnera Grosse nebude nijak reagovat. "Výrokem o populismu pan premiér pořád neodpovídá na otázku, proč má být služební zákon nejvýhodnější pro ty, kteří nebudou sloužit. A především proč veřejné zdroje mají sloužit ke zvětšování sociálních rozdílů, když jejich účel je v podstatě opačný."

Šéf lidovců se především obává, že platy policistů příliš vyčerpají státní rozpočet. Z tohoto důvodu novelu dnes přislíbil podpořit předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Komunisté se ještě nerozhodli - prý se musí poradit.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme