V koalici to znovu vře kvůli penězům

Pouhý den před hlasováním o státním rozpočtu se ve vládní koalici rozhořel vážný spor. Důvodem jsou peníze. Lidovecký předseda Miroslav Kalousek navrhuje přesunout polovinu z 8 miliard, původně určených na vyšší mzdy pro policisty a hasiče, jiným resortům. Sociálním demokratům se to však nelíbí, a mluví o porušování koaliční dohody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny | Foto: Michal Doležal

Šéf KDU-ČSL chce polovinu částky - tedy čtyři miliardy - převést do jiných oblastí. Dvě a půl miliardy mají jít na přímé platby zemědělcům, 300 milionů na výstavbu kanalizací a vodovodů a 200 na regionální kulturu. Zbývající jedna miliarda má jít podle Miroslava Kalouska do rozpočtové rezervy.

"Ty prostředky musí být přerozděleny nějakým způsobem, já jsem navrhl konkrétní položky na posílení kapitoly zemědělství a kultury, uvidíme, jaké bude rozhodnutí sněmovny."

Unionisté souhlasí s přesunem peněz na kulturu. Hlavní zájem ale mají na posílení vysokého školství.

Sociální demokraté ale nikam peníze přesouvat nechtějí a konkrétně Kalouskův návrh označují za porušení koaliční dohody. Ministr financí Bohuslav Sobotka přesto ujišťuje, že nechce zemi uvést do rozpočtového provizoria.

"Platí, že pan předseda Kalousek si musí dobře rozmyslet, jaké další důsledky to bude mít pro jeho koaliční stranu."

Ani jedna z opozičních stran zatím s určitostí neví, jak se k návrhu šéfa KDU-ČSL na přesun peněz postaví. Pro zákon o rozpočtu ale v každém případě ODS ani KSČM ruku nezvedne.

Za občanské demokraty to potvrzuje poslanec Martin Kocourek. "Strukturálně je špatně postaven a hlavně je určitou součástí rozpočtové politiky vlády, která je dlouhodobě špatná, zadlužovací."

Poslanecké kluby všech stran chtějí o rozpočtu ještě jednat. Zákon začne sněmovna projednávat ve středu ráno.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme