V komisi k Unipetrolu jsou i Tlustý a Říman z ODS

Poslanci zvolili všech deset členů sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol. Jsou mezi nimi i Vlastimil Tlustý a Martin Říman z opoziční ODS. Sociální demokraté sice jejich nominaci kritizovali a tvrdili, že by mohli být ve střetu zájmů, oba ale nakonec při volbách získali dostatečnou podporu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z jednání sněmovny (Paroubek, Šimonovský, Tlustý)

z jednání sněmovny (Paroubek, Šimonovský, Tlustý) | Zdroj: ČTK

Atmosféra ve sněmovně byla velmi vypjatá. Hlasování předcházela hádka poslanců ČSSD a ODS, kteří se už několik týdnů navzájem obviňují ze snahy zamlžit vyšetřování.

Sociálním demokratům vadí, že Tlustý je předsedou dozorčí rady České konsolidační agentury a Říman byl v letech 1999 až 2002 členem dozorčí rady Fondu národního majetku.

Předseda klubu sociálních demokratů Michal Kraus obvinil Tlustého ze lži. Vadí mu, že poslanec ODS na mikrofon čestně prohlásil, že v případu Unipetrol není ve střetu zájmů, a to je podle Krause prokazatelná lež.

"Kdyby dozorčí rada ČKA vyslovila k privatizaci Unipetrolu jakékoliv pochybnosti, tak by privatizace Unipetrolu nikdy neproběhla, to znamená, že pan kolega Tlustý se dopustil zásadní lži," prohlásil Kraus.

Tlustý i Říman ale shodně uvedli, že jejich funkce žádný střet zájmů nepředstavují. "Neměl jsem rozhodovací pravomoc, nemám konflikt zájmů. A to, jaký se pokoušíte vytvořit dojem ve veřejnosti, je jenom důkaz vašeho příšerného strachu," vzkázal ČSSD od řečnického pultu Tlustý.

Privatizaci Unipetrolu provázela podle některých spekulací korupce. Komise má objasnit roli vlády a privátních subjektů v restrukturalizaci a privatizaci chemického průmyslu. Z jejího zadání ale vyplývá, že se bude soustředit především na okolnosti vzniku a privatizace Unipetrolu. Výsledky šetření má desetičlenný poslanecký tým předložit do konce ledna příštího roku.

Každou ze stran v komisi zastupují dva lidé, za ODS jsou to Říman a Tlustý, za KSČM Pavel Hojda a Zuzka Rujbrová, ČSSD zastupují Miroslav Svoboda a Miroslav Kapoun, lidovce Ludvík Hovorka a Jan Škopík a US-DEU František Pelc a Robert Vokáč. Z dosavadních informací vyplývá, že o křeslo předsedy komise by se mohli utkat Říman a Hojda.

V samotném hlasování pak uspěli všichni navržení zcela hladce, poměrně těsný byl výsledek právě jen v případě Tlustého a Římana. Hlasovali pro ně však i někteří komunisté, ale také několik lidí v klubu ČSSD.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme