V krajích se pomalu rodí nové vlády. Většinu regionů zřejmě obsadí oranžovo-rudé koalice

ČSSD už pravděpodobně nebude mít všech 13 hejtmanů. V krajských volbách vyhrála v 9 krajích, komunisté ve dvou, ODS a Starostové pro Liberecký kraj získali po jednom kraji. Teď už se postupně dohadují krajské koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (vlevo) a předseda KSČM Vojtěch Filip | Zdroj: ČTK

Ve většině zastupitelstev získali pohodlnou většinu sociální demokraté s komunisty a zřejmě tam vzniknou levicové koalice. Šanci na účast v některých krajských vládách však mají i lidovci, zemanovci nebo regionální koaliční uskupení.

Středočeská ČSSD povolební vyjednávání zatím nepovede. Odsouvá je o více než týden. O dalším postupu chce vedení středočeských sociálních demokratů jednat až po druhém kole senátních voleb, které teď bere jako hlavní prioritu. Navíc chce pokračovat v menšinové vládě podporované komunisty.

Politickou mapu kraje překreslilo vítězství levice v krajských volbách na jihu Čech. Jiří Zimola, dosavadní hejtman a lídr kandidátky sociálních demokratů, uvažuje o politickém spojenectví s komunisty, které po volbách před čtyřmi lety odmítl.

Přestože v Plzeňském kraji zvítězila ODS, i tam by sociální demokraté rádi pokračovali ve vládnutí s podporou komunistů jako doteď. Lídr kandidátky ODS Jiří Pospíšil už spolupráci s komunisty vyloučil.

Povolební vyjednávání už začala například v Karlovarském kraji. Tam už jednala vítězná KSČM se sociálními demokraty. O tom, kdo obsadí křeslo hejtmana a náměstků, zatím politici nejednali. Další setkání mají v pátek.

V Ústeckém kraji si koaličního partnera začali vybírat vítězní komunisté. Budou si chtít také nárokovat post hejtmana. Podle lídra Oldřicha Bubeníčka je to logické vzhledem k tomu, že KSČM vyhrála volby s devíti-procentním náskokem před ČSSD a má 20 křesel v zastupitelstvu.

Krajskou vládu v Libereckém kraji nyní sestavuje vítězné hnutí Starostů pro Liberec a jako reálná se zatím jeví koalice s protikorupční Změnou pro Liberecký kraj.

V Královéhradeckém kraji zvítězila sociální demokracie s 19,73 procenta. Do vlády by šla s ČSSD za určitých podmínek TOP 09, možná je i koalice s KSČM. Vítěz krajských voleb a zřejmě i staronový hejtman Lubomír Franc (ČSSD) plánuje podle médií vyjednávat s ostatními stranami až v pondělí.

Oranžovo-rudá koalice možná vznikne i v Pardubickém kraji, ve hře je ale i spolupráce ČSSD s Koalicí pro Pardubický kraj, která se zatím vždy ve vedení kraje udržela. Koaličním partnerem by v obou případech zřejmě byla Strana práv občanů-zemanovci.

Například ČSSD na Vysočině chce začít jednání ve středu. K jednání chce pozvat všechny strany, které mají zastoupení v pětačtyřicetičlenném krajském zastupitelstvu. Uvažuje se i o spolupráci s komunisty.

Ve volbách do krajského zastupitelstva v Jihomoravském kraji zvítězili sociální demokraté s 27 procenty hlasů. Za nimi pak následují komunisté s téměř 18 procenty a křesťanští demokraté se 17 procenty. Pro sociální demokraty je tak možná koalice jak s KDU-ČSL, se kterou vládla i teď, tak s KSČM.

Krajské volby 2012 | Foto: ČRo

Levice jasně vyhrála také volby do krajského zastupitelstva v Olomouckém kraji. V novém zastupitelstvu mohou sociální demokraté a komunisté vytvořit pohodlnou většinu. Z 55 mandátů získala ČSSD 19 a KSČM 16 mandátů. Jednání by měla začít v pondělí. Lídr ČSSD Jiří Rozbořil případnou dohodu s komunisty nevylučuje.

Fiaskem skončily krajské volby pro občanské demokraty na Zlínsku. Strana, která před čtyřmi lety získala téměř 22 procent hlasů, letos nemá ani 9,5 procenta. S bezmála 22 procenty vyhrála ČSSD. Vzhledem k posílení komunistů a lidovců budou zřejmě vyjednávání o vedení kraje velmi složitá. Mezi potenciálními koaličními partnery to totiž před volbami silně jiskřilo.

Oranžovo-rudá koalice zřejmě bude pro příští 4 roky vládnout Moravskoslezskému kraji. ČSSD a KSČM totiž získaly většinu mandátů a k tomu, aby měly stabilní většinu, nepotřebují jiného partnera. O podobě nové krajské vlády budou sociální demokraté, jako vítězové voleb, jednat v pondělí.

Výsledek voleb je podle Klause naprosto jasný, jednoznačný a srozumitelný

Číst článek

Nečas chce na kongresu ODS obhajovat post předsedy

Číst článek

ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme