V krajských volbách překvapil úspěch komunistické strany

Letošní krajské volby byly úspěšné hlavně pro komunisty. V řadě regionů jsou v krajských vládách, a na Ústecku dokonce - vůbec poprvé od sametové revoluce - vládne komunistický hejtman.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, Vojtěch Filip

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, Vojtěch Filip | Foto: Filip Jandourek

Uzavírání koalic s komunisty spustilo reakci části veřejnosti: na řadě míst se protestovalo, studenti v Jihočeském kraji dokonce drželi před Vánoci protestní hladovku.

Studentské iniciativy jihočeských středních škol a Jihočeské univerzity protestovaly proti obsazení pozice radní pro školství členkou KSČM Vítězslavou Baborovou.

„Považujeme za povinnost každé demokratické strany, aby po takovýchto volbách, jako byly ty letošní, raději koaličně spolupracovala s ostatními demokratickými stranami a nedávala možnost totalitním stranám k návratu k moci,“ znělo na protestním shromáždění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komunisté uspěli v krajských volbách, situaci popisuje redaktorka Lucie Husárová

Studenti pak vyhlásili 24hodinovou protestní hladovku.

„Primární cílem je to, aby komunistická strana nekontrolovala pozici školství na kraji, a sekundárním je to, aby komunisté vůbec nefigurovali v krajské vládnoucí koalici,“ vysvětloval student Michal Šimek.

Jihočeskému hejtmanovi z ČSSD Jiřímu Zimolovi se stupňující nátlak studentů nelíbil.

„Institut hladovky, který považuji za velmi vážný a dochází k němu, když je ohrožena demokracie země nebo lidské životy, tak je tady tak trochu zneužívám k úplně jinému účelu.“

Větší autorita ve společnosti?

Zimolův stranický šéf Bohuslav Sobotka má na volání po vypovězení koalic s KSČM tuto odpověď:

„Pokud jde o koalice s komunisty, my respektujeme výsledek voleb. A jestliže občané rozhodli, že ve většině krajů komunisté skončili jako druzí, někde skončili jako první – ačkoli z toho žádnou velkou radost nemám, tak sociální demokracie může těžko uzavírat koalici s poraženými stranami:

KSČM odpor proti její účasti v krajských vládách komentovala jednoduchým argumentem: jde o výsledek vzešlý z demokratických voleb.

Šéf komunistů Vojtěch Filip říká, že jeho strana uspěla i díky tomu, že není spojena s korupcí.

Demonstrace před Krajským úřadem v Českých Budějovicích proti zasedání komunistů v zastupitelstvu | Foto: Václav Pancer

„V obcích, kde jsme měli starosty, místostarosty, členy rad; i v těch dvou krajích, kde jsme předtím byli ve vedení kraje, se ukázalo, že jsme posílili a že lidíé naši politiku akceptují,“ argumentuje Vojtěch Filip

Nesouhlas lidí vyvolalo i jmenování radního v karlovarském kraji, kde se do vedení regionu dostal bývalý dlouholetý člen Pohraniční stráže Václav Sloup, který titul doktora práv získal na Vysoké škole Sboru národní bezpečnosti.

Pozdvižení způsobily i některé jeho názory. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu například řekl, že Německo by uvítalo, kdyby se hranice střežila tak jako před rokem 1989.

„Podle poznatků, které mám z druhé strany, by velmi přivítali, kdybychom státní hranice hlídali tak jako před rokem ’89. Bylo by tam méně zločinnosti v příhraničním území Německé spolkové republiky,“ myslí si Sloup.

Šéf KSČM Vojtěch Filip přesto věří, že v budoucnu budou komunisté respektovanou a uznávanou stranou a nikdo už nebude jejich místo na politickém výsluní zpochybňovat:

„Já myslím, že KSČM i do budoucna získá větší autoritu ve společnosti a podle míry té autority se budeme podílet na řešení těch věcí, které Českou republiku čekají.“

ZPĚT NA ROK V ČESKU 2012

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme