V Královehradeckém kraji by těsně vyhrála ODS

Ve volbách v Královéhradeckém kraji by podle bleskového průzkumu SC&C a STEM pro Český rozhlas zvítězila ODS. Od voličů by získala 24 procent hlasů. Druhou ČSSD by si podle volebního modelu vybralo o půl procenta lidí méně. Třetí by s 12 procenty skončila TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model | Foto: SC&C

Hranici pěti procent by v Královéhradeckém kraji přeskočilo šest stran. Za první ODS, druhou ČSSD a třetí TOP 09 by skončili s 12 procenty hlasů komunisté. Následovaly by s 8 procenty hlasů Věci veřejné a půl procenta nad pětiprocentní příčkou by skončila Strana zelených.

Půl procenta pod pětiprocentní hranicí by podle zprůměrovaných dat z průzkumů SC&C a STEMu zůstali lidovci. Ti v uplynulých volbách za Královéhradecko zástupce do sněmovny vyslali.

„Je zajímavé v současné době pozorovat, jak se to bude vyvíjet a zda se nakonec KDU-ČSL podaří v tomto kraji – a samozřejmě i v dalších – tu pětiprocentní hranici překročit, protože výsledky zatím napovídají tomu, že bez šancí to není,“ dodává vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC& C Jana Hamanová o výsledcích KDU-ČSL nejen v Královéhradeckém kraji

Debaty v úterý 20. dubna se proto zúčastní: Jozef Kochan (ODS), Hana Orgoníková (ČSSD), Leoš Heger (TOP 09), Soňa Marková (KSČM), Jan Hrdina (Věci veřejné) a Jiřina Šiklová (Strana zelených).

75 % respondentů je rozhodně či spíše přesvědčeno o své účasti ve volbách 2010. Tento výsledek téměř kopíruje výsledky ve všech předešlých krajích. Přesvědčení o volbě konkrétní strany zůstává okolo 90%. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Ve srovnání se Zlínským krajem však tento důvod opět mírně klesl. V důvodech k neúčasti vede neschopnost si vybrat, posledním důvodem je pak tradičně nemožnost se zúčastnit.

Metodologie výzkumuCíle výzkumu: Volební model a stranické preference Královéhradeckého kraje Vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 16.4.- 17.4. 2010
Počet respondentů: 1257 (SC&C – 655; STEM – 602)
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Královéhradeckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

Výsledky voleb v kraji v roce 2006V Královéhradeckém kraji v roce 2006 zvítězila ODS (37, 66 procenta, 5 mandátů), druhá skončila ČSSD (30,14 %, 4 mandáty). Na třetí příčce se umístila KSČM (11,52 %, 1 mandát). Za ní skončili lidovci (6,75 %, 1 mandát) a Strana zelených (6,69 %). Více než 1 procento měli už jen SNK Evropští demokraté (3,08%).

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme