V Krkonoších a Jeseníkách hrozí laviny

Krkonoše a Jeseníky vyhlásily 3. stupeň lavinového nebezpečí. V lyžaři vyhledávaných horách se situace zkomplikovala po nadílce sněhu v minulých dnech. Například v nejvyšších moravskoslezských horách napadlo během dvou dnů téměř půl metru nového sněhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

V Krkonoších byl po přívalu sněhu z minulých dní vyhlášen až třetí stupeň z mezinárodní pětibodové škály. Od konce prosince se sněhová vrstva na hřebenech téměř zdvojnásobila, a nyní na nich leží až 110 centimetrů sněhu. Sníh napadal za silného větru, a na závětrných svazích proto utvořil vrstvy o síle až pěti metrů, které by se mohly utrhnout.

Českému rozhlasu to řekl pracovník Horské služby ve Špindlerově Mlýně Ludvík Strejček. "Na závětrných svazích je větší sněhová pokrývka než na návětrných svazích a hrozí samovolný odtrh lavin v některých lokalitách."

Na všech vstupech do nebezpečných míst jsou varovné cedule. Sjezdovkám, značeným cestám a obydlím žádné nebezpečí podle Horské služby nehrozí.

Horská služba v Krkonoších běžkařům nedoporučuje ani hřebenové túry, protože na sněhu se vytvořila nebezpečná ledová vrstva.

V Jeseníkách záchranáři varují před sesuvem lavin v pěti lokalitách - v oblasti Velkého a Malého Kotle, Červené hory, Kralického Sněžníku, Kamzičníku a Jeleního žlebu. Všechny nebezpečné oblasti jsou mimo turistické trasy.

Marika Táborská, Karel Sladký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme