V Krkonoších má vítr opět zesilovat

Na Sněžce v Krkonoších v noci opět řádil orkán. Po půlnoci dosáhl v nárazech rychlosti až 137 kilometrů za hodinu. Síla větru na nejvyšší české hoře postupně slábne, i přesto je na hřebenech Krkonoš stále silná vichřice. Také v podhůří nejvyšších českých hor má vítr do večera opět zesílit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněžka a Krkonoše

Sněžka a Krkonoše | Foto: Jan Rosenauer

Na Sněžce vítr v noci opět dosahoval 130 kilometrů za hodinu, tedy síly orkánu, a během ranních hodin se změnil pouze na vichřici o rychlosti až 20 metrů za sekundu. K večeru má ovšem opět zesílit. Na hřebenech jsou tři stupně pod nulou, také tam vane silný nárazový vítr. Je zataženo nízkou oblačností a viditelnost je snížena na zhruba 150 metrů.

Horská služba také důrazně varuje před zledovatělými úseky v některých hřebenových lokalitách a horských cestách. I v podhůří Krkonoš se během dne může vítr změnit v silný nárazový a má se citelně ochladit.

Na jihu Čech jsou bez proudu stále stovky domácností. V některých postižených oblastech dodávají lidem elektřinu náhradní zdroje. Energetici podle mluvčího skupiny E.ON Vladimíra Váchy odstraňují poslední poruchy, po dnešku zůstanou bez dodávek řádově desítky obyvatel.

Bez proudu jsou teď oblasti na Prachaticku v okolí Horské Kvildy a Buku, kde běží náhradní zdroje elektřiny. Na Českokrumlovsku zůstává bez elektřiny oblast Čertovy stěny a Želnavsko a na Českobudějovicku Byňov, Klení a Hojná Voda.

Také energetici na východě Čech stále bojují s poruchami dodávek elektřiny. Situace se už pomalu stabilizuje, přesto ale lidé hlásí další poruchy. Podle regionální mluvčí ČEZu Šárky Beránkové za tím stojí především spouštění opravených linek.

"Nárůst poruch na vedení nízkého napětí souvisí hlavně s tím, že lidé nahlašují poruchy, které se objevily až po zprovoznění linek vysokého napětí," vysvětlila mluvčí.

Silničáři i technici energetických společností jsou od pátku v terénu. Vichřice, která se přehnala přes Českou republiku, za sebou zanechala miliónové škody. Jen na Jihlavsku silničáři likvidovali více než devadesát spadlých stromů.

Na desítkách míst jsou tam poškozeny dráty elektrického vedení, rozsáhlé škody jsou také na sněhových bariérách kolem silnic. Zkušený dispečer Správy a údržby silnic v Jihlavě Antonín Novotný takové výkyvy počasí nepamatuje. Má za sebou dvaačtyřicet let praxe.

"Během let, co to dělám, tak jsem nic takového nezažil. Aby padaly ploty, létaly stromy a zavírali jsme kvůli padajícím stromům silnice," řekl silničář.

Někde jsou polomy větší než roční těžba

Větrná smršť poškodila až sedm milionů kubíků dřeva ve státních lesích. Správci sčítají škody a zpřesňují údaje. Do některých oblastí například Šumavy se stále nedostali. Ředitel Lesů České republiky František Koníček Radiožurnálu potvrdil, že v některých lokalitách jsou polomy větší než je roční těžba dřeva.

"Jsou částečně oblasti nedostupné a část jsme nebyli schopni dnes vidět ani ze shora. Zejména jihozápad Čech, Lesní závod Boubín, Šumava, Vyšší Brod, Nové Hrady, které jsou výrazně poškozeny, tam to zatím neumíme říct. V některých poškozených regionech se jedná o poškození od 50 do 100 procent ročního etátu, ale určitě budou regiony, kde se bude jednat o několikanásobek ročních těžeb," řekl Koníček.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič navrhne ve středu vládě, aby povolila zrychlený režim těžby. Důvodem bude také snaha vyhnout se kůrovcové kalamitě. S mimořádnou částkou na likvidaci ministr ale nepočítá. Lesy ČR to podle něj samy zvládnou. Podnik bude muset najmout další dřevařské firmy.

Eliška Pilařová, Blanka Černá, Milan Kopecký, Vilém Janouš, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme