V Krkonoších naměřili větru rychlost přes 200 km/h

Vítr o síle orkánu, to je přes 130 kilometrů v hodině, se dnes opřel do stromů na Vysočině. Hasiči mají plné ruce práce, odstraňují desítky popadaných kmenů a větví, do toho se na silnicích začaly tvořit sněhové jazyky. Nejhorší situace je na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Krkonoše také zasáhla silná vichřice, i přesto tam panuje slunečné počasí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vítr po celé republice | Foto: EPA

S největšími obtížemi bojují silničáři se silným větrem a sněhem na výše položených cestách Pardubického a Královéhradeckého kraje. Kritická je situace na silnici z Jablonného nad Orlicí na Suchý vrch, silničáři uvažují, že ji dokonce na noc zavřou. Než pluh totiž objede svou trasu, silnice je opět zavátá. Závěje a sněhové jazyky se tvoří od středních poloh i v ostatních částech východních Čech.

Vítr o síle vichřice znepříjemňoval lyžařům pobyt v zimních střediscích Libereckého kraje. V Rokytnici nad Jizerou dokonce museli přerušit provoz lanové dráhy. Nárazy větru dosahovaly na Lysé hoře až 140 km/h. Dispečink lanovky proto rozhodl o zastavení provozu. Lyžaři se tak museli spokojit s vedlejšími vleky. Pokud se vítr uklidní, lanovka se rozjede opět zítra. Větrno bylo také v Harachově. Zdejší lanová dráha na Čertovu horu ale zůstala v provozu. Obsluha hlásila klidný provoz. Na vyvezení na sjezdovku lyžaři čekali jen několik minut.

V Harrachově dopoledne obě lanovky fungovaly, jezdily však pomaleji. Vítr nevadil ani lanovce na Špičáku v Jizerských horách. Mnohem horší počasí vládlo na odkrytých náhorních plošinách Jablonecka. V okolí Desné, Polubného, Příchovic a Rejdic vichřice vytváří sněhové jazyky, které silničáři neustále odstraňují pluhy. Vozovky nejsou úplně zaváté a dá se po nich projet.

Kvůli silnému větru, který má v nárazech rychlost až 129 kilometrů za hodinu, začaly v kraji Vysočina padat stromy. Dopoledne kmeny zatarasily silnice především na Havlíčkobrodsku a Pelhřimovsku. Zavřeny byl i dvě silnice nižších tříd. Na Pelhřimovsku se na některých úsecích vytvářejí až půlmetrové sněhové jazyky. V ranních hodinách už hasiči odstraňovali ze silnice asi desetimetrovou střechu. Vítr ji i s částí krovu utrhl z přístřešku na auta u soukromého pelhřimovského velkoskladu ovoce a zeleniny.

I ve Švýcarsku je hodně větrno. Oblast jižně od Bernu zasáhla vichřice o rychlosti 246 kilometrů v hodině. Díky teplému vzduchu, známému jako fén, stoupla teplota například v letovisku Wengen, které leží v nadmořské výšce 1300 metrů, o jedenáct stupňů Celsia. Naměřená rychlost větru se blíží švýcarskému rekordu, který je nyní 269 kilometrů v hodině.

V noci by podle meteorologů měl přijít déšť, který by mohl ráno namrzat. Řidiči by se měli dávat pozor zejména při cestách na jihu Čech a Moravy.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Eliška Pilařová, Štěpánka Čechová, Milan Brunclík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme