V Krkonoších spadla lavina, záchranáři vyprostili dva turisty

Nad Pecí pod Sněžkou v Krkonoších se odpoledne uvolnila lavina. Spadla nedaleko chaty Výrovka. Horské službě a dalším záchranářům se z ní podařilo vyprostit dva turisty, jednu ženu předali lékařům ve vážném stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

Lavina spadla krátce před půl druhou v takzvané Červinkově muldě, která je mezi Luční boudou a Obřím dolem. V zasažené lokalitě se pohybovali tři lidé. Záchranáře přivolala žena, kterou lavina nezasáhla.

"Jeden pán byl částečně zasypán a podařilo se mu dostat z laviny. Jedna žena byla zasypána úplně a po více než třech hodinách byla nalezena pod sněhem. Naši kolegové ji z nepřístupného terénu transportovali k silnici, aby byla předána zdravotní službě," potvrdil Českému rozhlasu náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Zavalenou ženu vyprostili záchranáři z laviny kolem 17. hodiny. Z místa neštěstí ji sanitka převezla do Špindlerova Mlýna, poté do nemocnice ve Vrchlabí a odtud vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Celou dobu lékaři museli ženu resuscitovat, její stav hodnotí jako vážný.

V terénu bylo podle Brožka asi 60 záchranářů, pomáhali také polští kolegové. Pátrání komplikovaly kromě svažitého terénu také nepříznivé počasí a tma. V Krkonoších je v těchto dnech vyhlášený druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Na hřebenech našich nejvyšších hor leží průměrně půl metru sněhu, čerstvě napadly dva centimetry.

Letos jde o druhý případ, kdy horská služba hledala v Krkonoších zavalené lidi. V březnu zasypala lavina dva turisty nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem. Záchranářům se je podařilo vyprostit. V místě dnešního neštěstí již v minulosti zahynul lyžař, kterého zabila lavina.

Martin Hromádka, Martin Pařízek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme