V Krkonoších spadla lavina, záchranáři vyprostili dva turisty

Nad Pecí pod Sněžkou v Krkonoších se odpoledne uvolnila lavina. Spadla nedaleko chaty Výrovka. Horské službě a dalším záchranářům se z ní podařilo vyprostit dva turisty, jednu ženu předali lékařům ve vážném stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina | Foto: Jan Rosenauer

Lavina spadla krátce před půl druhou v takzvané Červinkově muldě, která je mezi Luční boudou a Obřím dolem. V zasažené lokalitě se pohybovali tři lidé. Záchranáře přivolala žena, kterou lavina nezasáhla.

"Jeden pán byl částečně zasypán a podařilo se mu dostat z laviny. Jedna žena byla zasypána úplně a po více než třech hodinách byla nalezena pod sněhem. Naši kolegové ji z nepřístupného terénu transportovali k silnici, aby byla předána zdravotní službě," potvrdil Českému rozhlasu náčelník Horské služby Jiří Brožek.

Zavalenou ženu vyprostili záchranáři z laviny kolem 17. hodiny. Z místa neštěstí ji sanitka převezla do Špindlerova Mlýna, poté do nemocnice ve Vrchlabí a odtud vrtulníkem do fakultní nemocnice v Hradci Králové. Celou dobu lékaři museli ženu resuscitovat, její stav hodnotí jako vážný.

V terénu bylo podle Brožka asi 60 záchranářů, pomáhali také polští kolegové. Pátrání komplikovaly kromě svažitého terénu také nepříznivé počasí a tma. V Krkonoších je v těchto dnech vyhlášený druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětistupňové škály. Na hřebenech našich nejvyšších hor leží průměrně půl metru sněhu, čerstvě napadly dva centimetry.

Letos jde o druhý případ, kdy horská služba hledala v Krkonoších zavalené lidi. V březnu zasypala lavina dva turisty nedaleko Brádlerových bud nad Špindlerovým Mlýnem. Záchranářům se je podařilo vyprostit. V místě dnešního neštěstí již v minulosti zahynul lyžař, kterého zabila lavina.

Martin Hromádka, Martin Pařízek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme