V Krkonoších stouplo riziko lavin na třetí stupeň. Na hřebenech je až metr sněhu

V Krkonoších od čtvrtka platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Důvodem je vydatné sněžení a silný vítr. Řekl to Pavel Jirsa z krkonošského horské služby.

Krkonoše Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle meteorologů je sněhová pokrývka v Krkonoších méně stabilní (ilustrační foto) | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

„Během posledních 24 hodin napadlo za působení silného větru větší množství sněhu, tím pádem je sněhová pokrývka méně stabilní,“ uvedl Jirsa.

V lavinových lokalitách hrozí laviny malých až středních rozměrů z nového sněhu a laviny deskové. „Za posledních 48 hodin napadlo 30 centimetrů nového sněhu,“ uvedl na webu horské služby Robert Dlouhý.

Zavřené silnice, nejezdící vlaky. Sníh a vítr komplikovaly dopravu na severu a východě Česka

Číst článek

Na hřebenech Krkonoš je okolo jednoho metru sněhu, mínus tři stupně Celsia a vítr dosahuje v nárazech rychlosti přes 50 kilometrů v hodině. Větší množství sněhu je uloženo na závětrných stranách. „Tím, že napadlo hodně sněhu, tak nebudou prošlapané stopy,“ upozornil Jirsa.

Nebezpečí hrozí i v nižších polohách. Tam padal mokrý sníh a sněhová pokrývka je i ve spodních vrstvách mokrá. „Mohou se zde vyskytnout laviny malých až středních rozměrů z mokrého sněhu nebo klouzavého sněhu,“ uvedl Dlouhý.

Vydatně má sněžit i ve čtvrtek. Podle předpovědi má v Krkonoších během dne napadnout dalších čtvrt metru sněhu za působení silného jižního až západního větru. „Sněhové profily vykazují střední až malou stabilitu,“ uvedl Dlouhý. Zrádný třetí stupeň by podle odhadů horské služby měl platit i v pátek.

Lavinové nebezpečí horská služba vyhlásila v této zimní sezoně poprvé 21. listopadu, a to o síle prvního stupně. Riziko stouplo 5. prosince, kdy byl vyhlášen druhý stupeň. V nejvyšších českých horách Krkonoších platil už i třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. Horská služba jej vyhlásila 16. prosince a trval tři dny.

Kotelní jámy i údolí Bílého Labe

Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.

Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy 28letý skialpinista. Před ním zahynula pod lavinou v Krkonoších 36letá skialpinistka, kterou sníh zasypal koncem prosince 2008 v takzvané Červinkově muldě.

Jedna z nejdelších lavin v novodobé historii Krkonoš spadla v únoru 2015 do Modrého dolu. Zasáhla plochu 20 hektarů, na délku měřila 1106 metrů a délka odtrhu činila 506 metrů. Nikomu se nic nestalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme