V létě bychom si měli dávat větší pozor na doklady

O dovolených si dáváme menší pozor na osobní věci. Podle policie nejčastěji mizí mobilní telefony, fotoaparáty, videokamery a osobní doklady. O české doklady je totiž na černém trhu značný zájem. Jejich ztrátu nebo odcizení bychom měli co nejdříve oznámit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Největší komplikace bezpochyby přináší ukradená občanka. Zajímalo nás, za jako dlouho se dá vyřídit nová. Renata Kudláčková z obvodního úřadu Prahy 10 tvrdí, že i do 14 dnů. "Podle zákona mají na to měsíc, ale během těch 14 dní, tří týdnů, už lidé občanku mají."

Kdo přijde o občanku se zároveň musí připravit na to, že příslušnému úřadu zaplatí pokutu. Nejnižší sazba je 50 korun. "Pak se to stupňuje za více ztrát a záleží také, jestli je to z nedbalosti. Za vyhotovení už se nevybírá žádný poplatek."

Vysokou cenu na černém trhu mají i české cestovní pasy. Důvodem je hlavně bezvízový styk s důležitými státy a také dobrá pověst České republiky. Vzhledem k tomu, že se ztráta dokladů v cizině prodraží, cestuje řada našich turistů se dvěma pasy. Jana Doležalová z obvodního úřadu Prahy 8 Radiožurnálu řekla, na kolik přijde vyřízení cestovního pasu. "Stojí 200, 400 nebo 600 korun. Na ten na měsíc potřebujete 1 fotografii a platnost je deset let, ten na tři dny a na 24 hodin dvě fotky, protože se to nestačí oskenovat a platnost je pouze jeden rok." V cizině je vyřízení nových dokladů složité. Pokaždé se musíte obrátit na český konzulát, který vám může vystavit pouze prozatimní doklad pro cestu domů.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme