V Ležákách zatleskali i pietní štafetě z Lidic a Ravensbrücku

Místo plné emocí a nepříjemných vzpomínek. Východočeské Ležáky srovnané před 70 lety se zemí ale ani jiné být nemohou. Přesto se tady o rozruch a emoce v pozitivním slova smyslu postarali sportovci – se štafetovým kolíkem plným mírových stuh z českých a německých měst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Klaus přivazuje trikolóru na prapor štafety Ravensbrück-Ležáky | Foto: ČTK

Sklízejí potlesk několika stovek lidí. Účastníci štafety dobíhají do cíle po trase dlouhé 700 kilometrů. Až z braniborského Ravensbrücku šlapal do pedálů nebo běžel s týmem Miloš Smrčka.

„Připomíná to pochod lidických žen, které utekly z pochodu smrti a samy došly až na hranice Československa, kde se jich ujali vojáci a dopravili je až do Lidic,“ vysvětluje, proč si štafeta zvolila start v bývalém koncentračním táboře Ravensbrück a proč vedla přes německé území.

„Z německé strany to bylo úplně perfektní. Bylo domluveno, že se stavíme vždycky v určitém městě, tam na nás čekali, navazovali nám stuhy, připravovali občerstvení, diskutovali s námi,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s účastníky štafety i reakce na ni natočil v Ležákách redaktor Ondřej Wolf

Na kole se účastnil i Filip Škeřík z východočeské Chocně: „Zajímalo mě to, chtěl jsem přispět k něčemu rozumnému a prokázat něco těm lidem, kteří si to prožili.“

„Má to samozřejmě i propagační ráz, to není vyloženě sportovní. Doposud se mi zdálo, že se na Ležáky zapomínalo,“ chválí mladší sportovce ze štafety sedmaosmdesátiletý muž, který přijel na silničním kole až z Pardubic.

Že by byla škoda na Ležáky zapomenout, si myslí i žena, která dorazila na vzpomínkovou akci s kočárkem a dvojčaty: „Účast není až taková, jaká by měla být. Mohlo by to být lepší.“

Ležáky jsou pietním místem, které uchovává památku na téměř 60 obětí. Své kamarády z této obce už pak nikdy nespatřil ani třiaosmdesátiletý Josef Zvelebil. „Bylo mi jedenáct let, když to tady vypálili. Jdou mi do očí slzy,“ vzpomíná.

Před 70 lety vypálili nacisté kvůli ukryté vysílačce osadu Ležáky

Číst článek

Nacistickou odplatu za atentát za Reinharda Heydricha přežila z celé vesnice jen dvě tříletá děvčátka – Marie a Jarmila Šťulíkovy, které byly poslány na převýchovu a po válce se vrátily do vlasti.

Štafeta Ravensbrück – Ležáky běžela i za tyto ležácké děti.

Lucie Maňourová, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme