V Libanonu zmizelo pět Čechů, možná byli uneseni

Na východě Libanonu zmizelo pět Čechů a místní taxikář. V údolí Bikáa, nedaleko města Kefrajá, bylo v opuštěném autě nalezeno pět českých pasů, peníze a další cennosti. Podle libanonské zpravodajské agentury je unesli neznámí ozbrojenci. Údajně je chtějí vyměnit za Libanonce zadržovaného v Česku. Libanonská armáda prohledává hotely i okolí lékárny, kde svědci naposledy viděli řidiče pětice Čechů. Oblast prohledávají i bezpilotní letouny. Kvůli případu dnes odpoledne zasedal v Praze krizový štáb.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestovní doklady pěti Čechů byly nalezeny v opuštěném taxi na východě Libanonu (ilustrační foto)

Cestovní doklady pěti Čechů byly nalezeny v opuštěném taxi na východě Libanonu (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Libanonská státní tisková agentura mluví o případu přímo jako o únosu.

Média se stále více přiklánějí k verzi, že za případným únosem může stát rodina Alího Fajáda. Jde o Libanonce s ukrajinským občanstvím, kterého loni v červnu zatkla česká policie v Praze pro podezření z teroristických aktivit a obchodu s drogami. Dosud je v české vazbě a čeká ho vydání do Spojených států, kde mu hrozí doživotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libanonská vojenská rozvědka pátrá po pětici Čechů, kteří zmizeli v jižní části údolí Biká. Případ sleduje zpravodaj Štěpán Macháček

Fajádova libanonská rodina už dříve protestovala i před českým velvyslanectvím v Bejrútu.

Cílem únosců z Fajádovy rodiny by pak mohl být tlak na české úřady, aby Alího Fajáda propustily.

Zhoršenou bezpečnostní situaci v zemi potvrzuje publicista libanonského původu Hassan Ezzedine:

„V Libanonu jsme od doby, co se zvýšil počet syrských uprchlíků, zaznamenali zvýšený počet trestných činů. Syrské podsvětí se spojilo s libanonským a začali opakovat podobné incidenty, jako když zloději unášeli bohaté Libanonce a chtěli za ně výkupné.“

Zmizelí Češi jsou muži ve věku 25 až 47 let. Podle českého velvyslanec v Bejrútu jde o turisty, kteří se ale nenahlásili na české velvyslanectví. Kolem jejich pobytu se objevují nejasnosti.

Podle deníku Daily Star přijeli do země už v půlce května a Libanon měli opustit 1. července. Znovu sem ale měli přijet 7. července. Po zemi se dá z Libanonu vyjet pouze do válkou zmítané Sýrie. Letecký přesun a opět návrat vyvolává otázky.

Na zmizení turistů prý úřady upozornil otec taxikáře, když jeho syn nedorazil v noci domů. Padesátiletý Munír Taán je licencovaný taxikář na bejrútském letišti a skupinu doprovázel na několika cestách.

Jeho taxi bylo nalezeno ráno opuštěné nedaleko vojenského stanoviště u města Kafrajá v západní části libanonského údolí Bikáa, které leží nedaleko syrských hranic.

Libanonský deník An-Nahár uvádí, že najatý řidič je bratrem v Česku drženého Alího Fajáda.

Kvůli pětici zmizelých Čechů dnes v Praze zasedl krizový štáb. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová potvrdila, že se v Libanonu pohřešuje pět Čechů a jeden Libanonec. Česká diplomacie je v úzkém kontaktu s libanonskými bezpečnostními složkami a úřady.

Ministr Lubomír Zaorálek po jednání krizového štábu mluvil se svým libanonským protějškem. Identitu pohřešovaných ministerstvo zná, kvůli bezpečnosti ji ale neprozradí.

„Je to mimo jiné nejenom pro bezpečnost, ale i z důvodu toho, že probíhá kontaktáž jejich příbuzných a rodin, aby o tom věděli,“ říká mluvčí Lagronová.

Úřad také odmítá spekulace některých libanonských médií, že skupinu Čechů unesli neznámí ozbrojenci a požadují za ně propuštění Libanonce Alího Fajáda.

Cestovní doklady pěti Čechů nalezla policie v opuštěném autě v údolí Bikáa na východě Libanonu (ilustrační foto) | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Ministerstvo zahraničí už od loňska doporučuje do Libanonu kvůli riziku teroristických útoků necestovat, pokud to není nezbytné nutné. Země totiž těsně sousedí s oblastmi nejtěžších bojů v Sýrii, jsou tam uprchlické tábory a také aktivní militantní šíitské hnutí Hizballáh.

Bikáa je úrodné údolí ve východním Libanonu. Už za Římské říše bylo toto údolí hlavní zemědělskou oblastí, kterou zůstává i v rámci dnešního Libanonu. Rozkládá se zhruba 30 kilometrů východně od Bejrútu mezi pohořím Libanon na západě a Antilibanon na východě. Jedná se o nejseverovýchodnější část Velké příkopové propadliny, která se táhne od Sýrie přes Rudé moře až do Afriky. Údolí je na 120 kilometrů dlouhé a v průměru je 16 kilometrů široké. Nachází se v něm několik turisticky atraktivních památek.

Jako oblast, které by se lidé měli vyhnout, jmenuje česká diplomacie výslovně údolí Bikáa, kde se auto našlo.

„Sami Libanonci už čtyři roky zažívají nesmírně vyhrocenou situaci, protože konflikt se už do Libanonu přelil. V zemi jsou statisíce syrských uprchlíků, země je tak řadu měsíců ve velmi vypjaté situaci bezpečnostně, politicky, ekonomicky i sociálně,“ říká odborník na Blízký východ Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity Praha.

V březnu roku 2011 zmizelo v údolí Bikáa za podobných okolností sedm Estonců, kteří si do Libanonu vyjeli na kolech. V zajetí byli 113 dnů a osvobozeni byli po zásahu libanonských speciálních sil. Jejich věznitelé se údajně hlásili k teroristické síti Al-Káida.

Štěpán Macháček, Michaela Vydrová, Zuzana Petráňová, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme