V Liberci se na složení zastupitelstva ještě nedohodli

V Liberci by dnes mělo být jasněji, kdo povede tamní magistrát. Vítěz voleb uskupení Změna pro Liberec chce dnes rozhodnout o partnerovi budoucí koalice. Spolupráci mu ale zatím slíbila jen ČSSD a Unie pro sport a zdraví. Dohromady jim k většině v libereckém zastupitelstvu chybí jedno křeslo a rozhovory o budoucí koalici přerušilo uskupení Liberec občanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměsti Dr. E. Beneše v Liberci | Foto: Tomáš Adamec

Přestože si voliči ve městě, kde posledních 15 let vládla ODS, vybrali změnu, není tak jisté, že se jí nakonec skutečně dočkají. A to přesto, že hned po volbách se zdálo, že hladkému sestavení nového vedení libereckého magistrátu nestojí nic v cestě.

Uskupení Změna pro Liberec a její lídr Jan Korytář od začátku vyjednávají s ČSSD a Unií pro sport a zdraví, ti jim spolupráci slíbili. Dohromady jim ale chybí k většině v zastupitelstvu 1 křeslo.

Problém je v přístupu uskupení Liberec občanům. Jeho lídr Jiří Šolc oznámil, že od dalších jednání odstupuje. Nevyloučil ale to, že se k jednacímu stolu vrátí. Stanovil si ale podmínku.

„Chceme jen dodržovat to, jak voliči rozdali hlasy. A podle toho, kolik má kdo mandátů, tu radu obsazovat,“ řekl Šolc.

A to je podle lídra nově vznikající koalice Jana Korytáře celý problém. Liberec občanům chce 3 místa v Radě. Jan Korytář proto vyzval ke spolupráci ještě Věci veřejné a právě dnes chce říct, kdo by spolu s ním měl tedy v Liberci příští 4 roky vládnout.

„My jsme ta jednání otevřeli i dalšímu subjektu, Věcem veřejným. V současné chvíli čekáme na jejich návrhy spolupráce a ve čtvrtek vybereme jednu z variant a oznámíme podobu budoucí koalice,“ uvedl Korytář.

Objevují se názory, že po druhém kole senátních voleb by se spolu mohli snadněji domluvit také ODS a ČSSD. Občanští demokraté dostali v Liberci od voličů jen o jeden mandát méně než vítězná Změna pro Liberec.

Mnohými kritizovaný Jiří Kittner řekl, že on primátorem už nebude. ODS a ČSSD mají v Liberci dohromady 15 křesel a k většině by potřebovali dalších 5. A mohl by jim je nabídnout i Liberec občanům.

„My jsme otevření ke všem. Pakliže nás oficiálně požádají, projednáme to s našimi lidmi a pravděpodobně ta jednání oficiálně začnou. Zatím však žádná nejsou,“ říká o vyjednávání s ODS Jiří Šolc.

Hned po volbách se Liberec občanům s ODS a odcházejícím primátorem Jiřím Kittnerem sešel.

Lenka Šumová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme