V Liberci se na složení zastupitelstva ještě nedohodli

V Liberci by dnes mělo být jasněji, kdo povede tamní magistrát. Vítěz voleb uskupení Změna pro Liberec chce dnes rozhodnout o partnerovi budoucí koalice. Spolupráci mu ale zatím slíbila jen ČSSD a Unie pro sport a zdraví. Dohromady jim k většině v libereckém zastupitelstvu chybí jedno křeslo a rozhovory o budoucí koalici přerušilo uskupení Liberec občanům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměsti Dr. E. Beneše v Liberci | Foto: Tomáš Adamec

Přestože si voliči ve městě, kde posledních 15 let vládla ODS, vybrali změnu, není tak jisté, že se jí nakonec skutečně dočkají. A to přesto, že hned po volbách se zdálo, že hladkému sestavení nového vedení libereckého magistrátu nestojí nic v cestě.

Uskupení Změna pro Liberec a její lídr Jan Korytář od začátku vyjednávají s ČSSD a Unií pro sport a zdraví, ti jim spolupráci slíbili. Dohromady jim ale chybí k většině v zastupitelstvu 1 křeslo.

Problém je v přístupu uskupení Liberec občanům. Jeho lídr Jiří Šolc oznámil, že od dalších jednání odstupuje. Nevyloučil ale to, že se k jednacímu stolu vrátí. Stanovil si ale podmínku.

„Chceme jen dodržovat to, jak voliči rozdali hlasy. A podle toho, kolik má kdo mandátů, tu radu obsazovat,“ řekl Šolc.

A to je podle lídra nově vznikající koalice Jana Korytáře celý problém. Liberec občanům chce 3 místa v Radě. Jan Korytář proto vyzval ke spolupráci ještě Věci veřejné a právě dnes chce říct, kdo by spolu s ním měl tedy v Liberci příští 4 roky vládnout.

„My jsme ta jednání otevřeli i dalšímu subjektu, Věcem veřejným. V současné chvíli čekáme na jejich návrhy spolupráce a ve čtvrtek vybereme jednu z variant a oznámíme podobu budoucí koalice,“ uvedl Korytář.

Objevují se názory, že po druhém kole senátních voleb by se spolu mohli snadněji domluvit také ODS a ČSSD. Občanští demokraté dostali v Liberci od voličů jen o jeden mandát méně než vítězná Změna pro Liberec.

Mnohými kritizovaný Jiří Kittner řekl, že on primátorem už nebude. ODS a ČSSD mají v Liberci dohromady 15 křesel a k většině by potřebovali dalších 5. A mohl by jim je nabídnout i Liberec občanům.

„My jsme otevření ke všem. Pakliže nás oficiálně požádají, projednáme to s našimi lidmi a pravděpodobně ta jednání oficiálně začnou. Zatím však žádná nejsou,“ říká o vyjednávání s ODS Jiří Šolc.

Hned po volbách se Liberec občanům s ODS a odcházejícím primátorem Jiřím Kittnerem sešel.

Lenka Šumová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme