V Liberci startuje lyžařský světový šampionát

Rekordní počet sportovců i desetitisíce návštěvníků míří do Liberce na Mistrovství světa v klasickém lyžování, které dnes začíná. Z 61 zemí bude závodit 660 lyžařů. Náklady na pořádání šampionátu dosáhly půl druhé miliardy korun, tedy mnohem víc, než se původně plánovalo. Přípravy sportovišť prověřoval NKÚ, který kvůli nesrovnalostem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. V Liberci po dobu mistrovství platí mimořádná dopravní i bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MS v klasickém lyžování Liberec 2009 | Foto: Liberec 2009

Mistrovství si vyžádalo investice ve výši 1,5 miliardy korun, z toho víc než polovinu zaplatil stát, část město Liberec. Přes 680 milionů korun spolkl skokanský areál Ještěd, kde bylo nutné modernizovat sportoviště, postavit tribuny, silnice, parkoviště, podjezd pod sjezdovkou, optický kabel pro přenosové technologie.

Běžecký areál Vesec přišel na více než 440 milionů korun. Srdcem nového sportoviště je stadion, kde je start i cíl všech závodů, a nechybí moderní okruhy. I zde vzniklo zázemí, nové komunikace a parkoviště. Další investice si vyžádaly úpravy v Zeleném údolí, rekonstrukce kolejí Harcov a přípravy v centru Liberce, kde bude předávání medailí.

Přípravy sportovišť prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad a kvůli nesrovnalostem podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Obyvatelé Liberce musí v následujících 12 dnech počítat s řadou komplikací. Ve městě platí mnoho dopravních uzavírek, například v centru a v okolí lyžařských areálů ve Vesci a na Ještědu. Městská hromadná doprava je proto po celou dobu konání šampionátu zdarma.

V noci na dnešek napadlo v Libereckém kraji dalších až 15 centimetrů nového sněhu a dál sněží. Na odklízení sněhu ze silnic, parkovišť i v centru města pracuje veškerá dostupná technika. V okrajových částech města a na sídlištích mohou mít ale motoristé problémy. Silničáři proto doporučují využít k cestě na mistrovství vlaků a autobusů a po samotném Liberci se pohybovat právě městskou dopravou.

Poslechněte si rozhovor s náměstkem primátora Liberce Ondřejem Červinkou, kterého jsme se na podrobnosti kolem šampionátu ptali v Ranním interwiev Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Liberci dnes začíná Mistrovství světa v klasickém lyžování

Zajímá vás lyžařské mistrovství světa v Liberci? Hlasujte v naší anketě!

K tématu si můžete také přečíst:
Šéf NKÚ odmítl, že by trestní oznámení mělo poškodit šampionát v Liberci
Peníze na lyžařské mistrovství světa v Liberci mizejí bůhví kde
Do Liberce půjde dalších více než 180 milionů na MS v lyžování
Kateřina Neumannová bude řídit přípravy MS v klasickém lyžování
Podle Svazu lyžařů Kumpošt při přípravě mistrovství světa nepochybil
Liberec uspořádá v roce 2009 MS v klasickém lyžování

Marika Táborská, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme