V liberecké teplárně unikla kyselina chlorovodíková

V objektu liberecké teplárny ráno uniklo větší množství kyseliny chlorovodíkové. Hasiči byli na místě téměř okamžitě a únik nebezpečné chemikálie do ovzduší zastavili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hasičské auto | Foto: Jan Rosenauer

Podle velitele zasahujících hasičů Jana Mandla k nehodě došlo kvůli poruše na zásobníku s kyselinou. Jaké množství chemikálie přesně uniklo, se neví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Mandl hovoří o úniku kyseliny chlorovodíkové v Liberci

"Jednotky po příjezdu na místo prováděly zkrápění mraku, který vznikal odpařováním kyseliny chlorovodíkové, a provedly uzavření toho vyrezlého otvoru."

"Z areálu se určitě nic nedostalo ven, protože dojezdový čas je relativně krátký, máme to tady asi 300 metrů. Takže mrak se začal okamžitě zkrápět a byl okamžitě sražen vodním proudem," popsal zásah hasičů jejich velitel.

Pracovníci teplárny pod dohledem hasičů přečerpávají zbylou kyselinu do nové nádrže. Kvůli kontrole ovzduší zůstane jednotka na místě do odpoledních hodin.

Kyselina chlorovodíková je vodným roztokem plynného chlorovodíku. Jedovatý štiplavý plyn leptá sliznice, pokožku a způsobuje slzení.

Přečtěte si také:
Z havarované cisterny unikla kyselina dusičná
Hasiči likvidují tisíce litrů uniklé nebezpečné kyseliny
V Brně vytekla z dodávky kyselina chlorovodíková

Marika Táborská, Ivana Schoffelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme