V Libereckém kraji by volby vyhrála ČSSD

Volby do Poslanecké sněmovny by v Libereckém kraji podle bleskového průzkumu agentur STEM a SC&C pro Český rozhlas vyhráli sociální demokraté. Volební model jim přisuzuje 25 procent. Na druhé příčce se ziskem o tři procenta nižším by skončila ODS a třetí se 16 procenty TOP 09.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební model | Foto: STEM, SC&C

Příčku pěti procent by v Libereckém kraji překročilo šest stran. Za ČSSD, ODS a TOP 09 by skončily Věci veřejné s 11,5%. Páté místo s 9 procenty hlasů by obsadili komunisté a šesté se ziskem 5% Strana zelených.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová o výsledcích v Libereckém kraji

"Liberecký kraj byl pro Stranu zelených silný i v roce 2006. Získala tam téměř 10 procent. Ale Liberecký kraj je zase malý. To znamená pro mandáty do Poslanecké sněmovny je tady výrazně vyšší účast," vysvětluje vedoucí výzkumu SC&C Jana Hamanová.

Strana práv občanů - Zemanovci i lidovci by zaujali tři a půl procenta voličů a hranici pěti procent by tak nepřeskočili.

Hosty úterní debaty v Liberci proto budou: Pavel Ploc (ČSSD), Zdeněk Mach (ODS), Václav Horáček (TOP 09), Marie Nedvědová (KSČM), Petr Skokan (VV), Martina Pokorná (SZ).

73 procent respondentů je rozhodně či spíše přesvědčeno o své účasti ve volbách 2010. Tento výsledek je velice podobný účasti v kraji Vysočina. Přesvědčení o volbě konkrétní strany se zvyšuje. Dominantním důvodem pro účast ve volbách je pravidelnost volby - „chodím volit vždy“. Ve srovnání s krajem Vysočina však tento důvod mírně klesl. V důvodech k neúčasti vede neschopnost si vybrat, posledním důvodem je pak tradičně nemožnost se zúčastnit.

Metodologie výzkumu

Cíle výzkumu: Volební model a stranické preference Libereckého kraje, vliv lídrů politických stran na vztah k těmto stranám a názory na vybrané společenské problémy
Datum sběru: 9.4.- 10.4. 2010
Počet respondentů: 1227
Metoda výzkumu: standardizované osobní rozhovory (face-to-face) provedené školenými tazateli agentur SC&C a STEM
Cílová skupina: občané Libereckého kraje, starší 18 let (kvótní výběr podle pohlaví, věku, vzdělání respondenta a podle velikosti obce v rámci okresu)
Zpracování dat: dotazníky byly podrobeny logické kontrole a data byla analyzována prostřednictvím statistického softwaru SPSS.

Výsledky voleb v kraji v roce 2006

V Libereckém kraji v roce 2006 zvítězila ODS (38,81 procent hlasů, což odpovídá 4 mandátům), druhá se umístila ČSSD (29,31%, 3 mandáty). Třetí skončila KSČM (11,51%, 1 mandát). Strana zelených v roce 2006 na Liberecku obsadila čtvrté místo (9,58% ), už bez zisku mandátu. SNK – Evropští demokraté získali 1,99% hlasů. Zisk ostatních politických subjektů nepřesáhl 1 procento.

Václava Marešová, Kateřina Křenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme