V Libereckém kraji by vyhrála ODS

V Libereckém kraji by teď volby vyhrála ODS, druhá by skončila s odstupem ČSSD. O hodně méně lidí chce volit třetí Koalici a čtvrtou KSČM.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exkluzivní předvolební průzkumy | Foto: Jan Rosenauer

ODS by teď na Liberecku dalo u voleb svůj hlas 26, 5 procenta lidí. Druhé sociální demokracii 22,4 - tedy o 4 procenta méně. "Pokud bychom to srovnali s výsledkem v minulých volbách, tak i tehdy byla situace mezi těmito stranami vyrovnaná, ale tehdy vedla ČSSD, získala o dvě procenta více. Nezdá se tedy, že by se tato situace opakovala. Teď to vypadá spíš na vítězství ODS."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Situace je srovnatelná

V každém případě první dvě místa pro ODS a ČSSD jsou na Liberecku asi už jasná, pokračuje Jitka Uhrová z agentury STEM. "S výrazným dostupem za těmito vedoucími stranami jsou další strany, a to Koalice, která je tedy třetí, a má 4 procenta náskok před čtvrtou KSČM." Pro úplnost: Koalice 12,6 a KSČM 8 a půl procenta odevzdaných hlasů na Liberecku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová o pozici dalších stran

Podobně jako jinde by ani tady žádná z dalších stran alespoň povinných 5 procent zatím nedostala."Ale je tu odlišnost v tom, že se jedné straně podařilo zatím získat nejvyšší podíl, a to Straně zelených, která dosáhla téměř na 4%."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová o zvláštním úspěchu Strany zelených

A další odlišnost Liberecka: Pro Koalici by tam hlavně hlasovali ti, kteří při minulých volbách byli pro Unii svobody. Naopak jinde má většinou Koalice nejvíc hlasů od stoupenců Lidovců. Jinak jsou na tom i komunisté. "Liberecký kraj se liší v tom, že Liberecký kraj má výrazně věrnější voliče."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Voliči jsou zde věrnější

I na Liberecku půjdou volit spíš lidé s vyšším vzděláním a lidé střední a starší generace. "70 procent lidí uvedlo, že se voleb zúčastní."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Účast by mohla být 70 procent

A co si lidé od voleb slibují? Aspoň nějaké zlepšení 4 z 10. "Liberecký kraj se lehce odlišuje v té míře optimismu, která je poněkud nižší než v dosud zkoumaných krajích. 42 procent očekává, že se vývoj po volbách zlepší."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jitka Uhrová: Severočeši jsou optimističtí

V průzkumu na Liberecku odpovídalo počátkem května přes šest stovek lidí.

Kompletní výsledky průzkumu včetně grafů naleznete na webu Českého rozhlasu Volby 2002. Zde naleznete také přehledy kandidátů v jednotlivých krajích, rozhovory s politiky, diskuse politiků a přehled o předvolebním vysílání regionálních stanic Českého rozhlasu.

přehled grafů - Liberecký kraj | Foto: Martin Hromádka

Související příspěvky:
Liberecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Královéhradecký kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Karlovarský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jimoravský kraj - exkluzivní předvolební průzkum
Jihočeský kraj - exkluzivní předvolební průzkum

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme