V Lidicích probíhá pietní akt k uctění památky obětí vyhlazení obce

Za účasti kardinála Dominika Duky a nejvyšších ústavních a vládních činitelů probíhá v areálu lidického památníku pietní akt k uctění obětí lidické tragédie. 70. výročí vyhlazení obce nacisty připomene i modtlitba a přehlídka dětských sborů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník Lidice

Památník Lidice | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Pietní akt, kterého se účastní několik stovek lidí, začal v deset hodin kladením věnců ke společnému hrobu zavražděných lidických mužů.

Mezi prvními položili věnce zástupci Československé obce legionářské a Svazu bojovníků za svobodu.

V Lidicích přednesl projev předseda vlády Petr Nečas, předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová a místopředsedkyně senátu Alena Gajdůšková. Přítomni jsou i zástupci většiny politických stran.

Přehrát

00:00 / 00:00

Premiér Petr Nečas přednesl projev během pietního aktu v Lidicích

Miroslava Němcová ve svém projevu zdůraznila, že oběť lidických nebyla zbytečná: "Lidické děti, jejich rodiče a prarodiče byli těmi, kdo v důsledku pomohli nacisty porazit. 10. června před 70 lety se zdálo, že je to přesně naopak," řekla Němcová.

Po celý den je do památníku a jeho expozice vstup volný. Ředitel památníku Lidice Milouš Červencl připomíná, že letošní výročí je možná jedno z posledních za účasti těch, kteří tragédii pamatují:

„Sedmdesáté výročí je podle našeho názoru možná poslední kulaté, kterého se dožijí třeba lidické ženy.“

Letošní vzpomínku budou možná někteří pamětníci prožívat o něco lehčeji, a to díky poselství, které přišlo od německého prezidenta Joachima Gaucka. V dopise vyjádřil lítost nad tím, co se stalo v Lidicích i Ležákách a uvedl také, že Německo si je vědomo své historické odpovědnosti.

Přesně před 70 lety nacisté vypálili Lidice. Zemřelo tehdy 340 lidí

Číst článek

Jeho slova potěšila starostku Lidic Veroniku Kellerovou, která je zároveň vnučkou jedné z lidických žen:

„Trvalo to sedmdesát let, ale aspoň někteří přeživší se tohoto gesta pana prezidenta Německa dočkali.“

Jeden z přeživších: Gauck by se nám měl omluvit osobně

Jedním z nich je Václav Zelenka, který masakr v Lidicích přežil jen díky tomu, že byl jako dítě vhodný na převýchovu. Vyjádření německého prezidenta také vítá.

„Trvalo to dlouho, ale myslím si, že je to dobrý počinek, protože oni pořád mluví o sbližování a usmíření,“ zdůrazňuje.

Na to, co němečtí nacisté s Lidicemi provedli, ale nikdy nezapomene. Na Němce jako takové přitom úplně nezanevřel. „Když srovnám je a v padesátých letech komunisty, tak co si budeme vyčítat?“ říká.

Pavlu Horešovskému, který příchod nacistů do Lidic zažil jako šestnáctidenní miminko, ale vyjádření lítosti od německého prezidenta nestačí:

„Kdyby tam byl trochu osobnější dopis od toho prezidenta a bylo tam napsáno, že se omlouvají, dokud nás žije 13 dětí a 6 žen, ještě by to za to stálo. Aby naši potomci věděli o tom, že Němci se nám omluvili.“

Památník 82 zavražděným lidickým dětem | Foto: z archívu Vojenského historického ústavu a Eduarda Stehlíka

Vstřícné gesto z německé strany ale historikové i státníci považují za průlomové. Zřejmě ho představitelé státu zmíní i ve svých projevech při dnešní pietní akci.

Režisér Petr Nikolaev: Lidice byly sestřeleny v letu

Číst článek

Je už tradicí, že Památník Lidice pořádá přehlídku sborů s názvem Světlo pro Lidice. I letos se jí účastní zpěvačka Aneta Langerová.

„Samozřejmě je to vystoupení velmi vzácné. Já jsem ráda, že tam můžu hrát, že můžu uctít památku Lidic. Je to věc, na kterou bychom neměli zapomínat. Proto tam jezdím, zazpívám si s velkým dětským sborem,“ řekla Radiožurnálu.

Viktorie Hošková, Jana Káninská, Lucie Maňourová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme