V Litovli byl vyhlášen stav nebezpečí

Bezpečnostní rada Olomouckého kraje vyhlásila večer v Litovli stav nebezpečí. Přes město se přehnala bouře a napáchala zřejmě milionové škody. Silný vítr tam poškodil šest desítek domů a vyvrátil velké množství stromů. Část města zůstala neprůjezdná a bez elektrické energie. V Olomouci si řádění živlů vyžádalo lidský život - šedesátiletý řidič zemřel poté, co na jeho auto spadl strom. Meteorologové varují, že ve čtvrtek a v pátek se bouřky, provázené i přívalovými srážkami a kroupami, rozšíří na celé území republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

odstraňování škod | Foto: Vladislav Galgonek

Vyhlášení stavu nebezpečí v Litovli podle hejtmana Olomouckého kraje Jana Březiny mimo jiné umožní to, aby následky škod způsobených odpolední průtrží mračen byly hrazeny ze státních zdrojů. Pro lidi z poškozených domů je zajištěno náhradní ubytování. Starosta města hned svolal krizový štáb. "Je to tady, jako když se přehnalo tornádo," řekl Českému rozhlasu tajemník radnice Radovan Vašíček.

Profesionální i dobrovolní hasiči odstraňují popadané stromy, které blokují silnice i chodníky. "Střechy jsou různě někde oloupané, co bylo plechové, tak se srolovalo, některé úplně uletěly, někde to vytrhávalo stromy i s kusem břehu - skutečně kam přijedete, tak si říkáte - to není možné, to je hrůza."

Mohutná bouře, která se odpoledne přehnala nad částí Olomoucka, zkomplikovala také železniční dopravu. Silný vítr totiž vyvrátil na koleje stromy a na několika místech poškodil i trakční vedení. Jak Radiožurnálu večer řekl mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský, kvůli tomu mohou mít některé vlaky několikahodinové zpoždění.

"Jde například o úseky mezi Olomoucí a Přerovem, z Přerova směrem na Hranice na Moravě, ale také z Olomouce směrem na Brno či v blízkosti Kyjova a Moravského Písku. Nasadili jsme na odstraňování těchto škod veškerou dostupnou techniku, nicméně doprava bude na některých úsecích zřejmě přerušena i několik hodin."

Náhlá bouře doprovázená silným větrem a přívalovým deštěm řádila také na Zlínsku. V okresech Kroměříž a Zlín napáchala největší škody na stromech a střechách.

Nynější bouřlivé počasí má na svědomí rozhraní studené a teplé fronty, které se pomalu přesunuje přes naši republiku. Zatímco dnes se bouřky podle meteorologů mají vyskytovat hlavně na severovýchodě území, ve čtvrtek a v pátek už zasáhnou celou republiku. Kromě silného větru a přívalových srážek je mohou provázet i kroupy.

"To nejbouřlivější počasí bude ve čtvrtek v odpoledních a večerních hodinách, kdy by se kdekoli v republice mohla vyskytnout intenzivní bouřka doprovázená jak přívalovým deštěm, tak krupobitím," varuje Pavel Šimandl z Českého hydrometeorologického ústavu.

S podobným počasím se od středeční noci potýkají i v severním Německu. Přívalové deště, silný vítr a padající stromy paralyzovaly na mnoha místech dopravu. Zejména přístavní město Hamburk bylo po nočním řádění živlů odříznuto v několika směrech - na Kiel i na Berlín. Hasiči vyjížděli k 260 případům.

V sousedním Šlesvicku-Holštýnsku zůstaly stovky domácností bez elektřiny, na dálnicích se tvořily dlouhé kolony vozidel. Blesk dokonce způsobil rozsáhlý požár v chemičce ve městě Stade. V Hamburku zapálil dva rodinné domy a zranil jednoho muže. Zásahem blesku se vznítil také rotor větrné elektrárny a zcela ji zničil.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Václava Vařeková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme