V metanolové aféře je už třetí obviněný z úmyslného obecného ohrožení

Už třetí člověk čelí obvinění z úmyslného obecného ohrožení kvůli metanolové aféře. Čtyřiapadesátiletý distributor ze Zlínska měl totiž jedovatý alkohol prodávat úmyslně. Hrozí mu za to až 20 let ve vězení nebo výjimečný trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista si prohlíží provizorní zástěnu z novinového papíru na regálu s tvrdým alkoholem v jedné z prodejen v centru Prahy | Zdroj: ČTK

Obviněný převzal podle policie od dalšího pachatele ze severní Moravy celkem deset tun původní namíchané směsi, kterou dál distribuoval. Původně byl stíhán pro méně závažnou nedbalostní trestnou činnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění mluvil redaktor Roman Verner

„Čtyřiapadesátiletý muž už byl obviněný z ohrožovaní zdraví nebezpečnými potravinami, momentálně jsme však kvalifikaci přehodnotili a změnili na trestný čin obecné ohrožení, protože jsme zjistili, že alkohol smíchaný v opavském skladu distribuoval po celé České republice,“ upřesnila mluvčí krajské policie ve Zlíně Jana Macalíková.

Úmyslný trestný čin obecného ohrožení spáchá podle trestního zákona ten, kdo úmyslně vydá lidi v nebezpečí smrti, nebo těžké újmy na zdraví nebo cizí majetek v nebezpečí škody velkého rozsahu tím, že způsobí požár nebo povodeň nebo škodlivý účinek výbušnin, plynu, elektřiny nebo jiných podobně nebezpečných látek nebo sil či se dopustí jiného podobného nebezpečného jednání. Tento trestný čin spáchá také ten, kdo obecné nebezpečí zvýší nebo ztíží jeho odvrácení nebo zmírnění.

Podle kriminalistů nechtěli muži zabíjet, ale výrobou nelegálního alkoholu vydělávat. Dobře věděli, jaké následky má požití metylalkoholu.

Ze stejného trestného činu obvinili vyšetřovatelé už dříve dvě osoby. Podnikatel v pohostinství z Karviné a jednatel firmy Carlogic z Řitky u Prahy jsou nejspíš hlavními viníky kauzy.

Méně závažných trestných činů se podle policie dopustilo dalších asi 50 obviněných.

Skandál s pančovaným alkoholem vypukl v Česku před měsícem a otravě metylalkoholem podlehlo dosud 28 lidí.

Milan Kopp, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme