V meziříčské sklárně unikla nebezpečná chemikálie

Nebezpečný oxid olovnatý unikl dnes nad ránem ve sklárnách STV Glass ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Chemická látka unikla při nočním přečerpávání z cisterny vagonu do zásobníků firmy. Při havárii nebyl nikdo zraněn, ohroženo nebylo ani životního prostředí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení protichemické jednotky | Foto: FAS

Látku ve formě prášku přečerpávali pracovníci hadicemi do zásobníků. Přečerpávací hadice však praskla a vysoký hnací tlak rozmetal chemikálii na ploše 200 krát deset metrů. Celkem tak unikly dvě tuny oxidu olovnatého.

"Na komunikaci v prostoru vykládky tak došlo k vytvoření vrstvy do síly jednoho milimetru. Hasičům se podařilo zabezpečit místo havárie do dvaceti minut po příjezdu. Celá plocha byla obsypána vrstvou sorbentu, aby nedošlo k zasažení kanalizací. O likvidaci látky se následně postarala soukromá firma," popsal zásah mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Oxid olovnatý je nebezpečná chemická látka, která se používá při výrobě skla. Pracovníci při manipulaci s ní vždy používají ochranné obleky a respirátory. Podle chemiků bylo velké štěstí, že látka unikla na pevnou asfaltovou plochu, kde se nemohla vsáknout do půdy. Pomohlo také deštivé počasí, které zabránilo rozprášení látky do ovzduší.

Monitoring odpadních dešťových vod neprokázal žádnou kontaminaci. Situace je pod kontrolou a nehrozí další znečistění areálu ani blízkého okolí, uvádí se v tiskovém prohlášení společnosti STV Glass, kde se krátce po nehodě sešel krizový štáb. Celkovou výši škod bude možné vyčíslit až po úplné likvidaci havárie.

Martin Hromádka, Helena Simerská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme