V Moravskoslezském kraji opět platí signál regulace kvůli smogu

Kvalita vzduchu v Česku se opět rychle zhoršuje. Od rána narostly koncentrace škodlivin až několikanásobně. Na Ostravsku už Český hydrometeorologický ústav dokonce vydal regulace pro podniky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto)

Špatné rozptylové podmínky (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Počasí je pro rozptylové podmínky nepříznivé. Mírný vítr, silné mrazy a tedy víc tuhých paliv v domácích kotlích, to vše od rána kvalitu ovzduší rychle zhoršuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smogové situaci hovořil v pořadu Stalo se dnes meteorolog Libor Černikovský

Nejhorší je tradičně situace na severu Moravy. Prachových částic je teď ve vzduchu několikanásobně víc, než povolují limity. Například ve Věřňovicích na Karvinsku naměřená hodnota přesahuje limit až čtyřikrát.

Jak upozorňuje Josef Keder z Českého hydrometeorologického ústavu, hůře se dýchá už i v Čechách.

"Znečištění se šíří i na jižní Moravu a postupně od východu do České republiky. I v Podkrušnohorské pánvi, což je další tradičně znečištěná oblast, se objevují barvy znamenající zhoršenou kvalitu ovzduší a samozřejmě ani Praha není vynechána," uvedl Keder.

Vzhledem ke stávajícímu počasí se navíc obyvatelé zasažených regionů během dneška ani noci zatím nedočkají výraznější změny a hodnoty polétavého prachu se budou dále pohybovat nad hranici imisního limitu.

Smogová vyhláška zatím nefunguje

Meteorologové dnes v Moravskoslezském kraji opět vyhlásili signál regulace, který by měl podle smogové vyhlášky platné od listopadu fakticky znamenat omezení výroby u velkých znečišťovatelů. Vytipované firmy ale ani tentokrát omezit výrobu nemusí.

Osm největších znečišťovatelů v regionu totiž nemá takzvané regulační řády. Ty určují konkrétní postup, co mají firmy v případě zhoršeného ovzduší dělat. Jde třeba o vysoké pece, teplárny či elektrárny.

Česká inspekce životního prostředí teď řády schvaluje. Hotové by mohly být do konce týdne, i tak ale poběží firmám lhůta na odvolání.

Omezit pohyb, nevětrat, nekouřit

Ani omezení největších zdrojů ale podle meteorologa Libora Černikovského k rychlému zlepšení stavu ovzduší nepomůže, pouze zpomalí jeho zhoršování. Hlavním faktorem totiž zůstává počasí.

"Meteorologická situace je to, co zapříčiňuje, že vzduch se málo hýbe a koncentrace tím pádem rostou. Řešení je dlouhodobé, aby zdroje, které mají největší podíl na znečišťování ovzduší v této oblasti, emise postupně snižovaly," podotkl Černikovský.

Moravskoslezský kraj byl v podobné situaci už v lednu. Podle meteorologů zatím není situace tak zlá jako před dvěma týdny, ovšem vzhledem k nepříznivému počasí může být hůř.

Především starší lidé, nemocní a děti by proto měli v těchto dnech dodržovat doporučení odborníků. "Měli by omezit pohyb venku, není vhodné sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Doporučuje se také zvýšit přísun vitaminů a samozřejmě nekouřit," upřesnil Černikovský.

Blanka Černá, Martin Hromádka, Silvie Mikulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme