V Mostě trvá spor o vedení města

Severočeský Most řídí dva starostové. Komunální volby vyhrálo sdružení Mostečané Mostu. Město má vést jeho lídr Vlastimil Vozka, občanský demokrat Vladimír Bártl ve funkci končí. Podle něj ale není jmenování nového vedení platné, protože ustavující zasedání zastupitelů odložil kvůli stížnostem na neplatnost voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Bártl | Zdroj: ČTK

K úternímu ustavujícímu zasedání se dostavili jen zastupitelé ze sdružení Mostečané Mostu a KSČM, v pětačtyřicetičlenném sboru ale mají pohodlnou většinu 26 křesel. Kromě nového primátora zvolili také jeho tři náměstky a radní.

Bártl považuje ustavující zasedání za nelegální. "Zastupitelstvo bylo řádné svoláno a bylo řádně odvoláno. Samozřejmě už se potom nekonalo, bylo to řádně vyvěšeno, řádně byli všichni informováni, takže ministerstvo vnitra potvrdilo, že je oprávněnost zrušení zdůvodněná," uvedl Bártl.

Nově jmenovaný radní Jiří Zelenka ze sdružení naopak tvrdí, že vše proběhlo v souladu s platnými zákony. "Pan primátor jednoznačně škodí a my chceme, aby už tady nebyl. Navíc tohle už je bezpředmětná diskuze, důležité je to, že byl zvolen nový primátor a pan Bártl není primátorem," řekl novinářům Zelenka.

Novému vedení Bártl nepředal nejen agendu města, ale ani svou kancelář. "Odmítl to, proto jsme nechali věci z kanceláře primátora naložit do pytlů a pod dohledem notářky vše zaprotokolovali," dodal Zelenka. V kanceláři se dokonce dopoledne potkali policisté, které si přizval Vlastimil Vozka, se svými městskými kolegy, kteří měli pomoci Bártlovi.

Do Mostu přijeli kvůli patové situaci i úředníci ministerstva vnitra. Případ je podle nich složitý, na místě se proto k němu nevyjádřili. "Vyžádali jsme si podklady a žádné jednoznačné stanovisko jsme ani jedné straně neřekli. Předpokládám, že by to do pátku mohlo být, pokud nenastanou žádné komplikace," uvedl Tomáš Pözl z ministerstva vnitra.

Sdružení Mostečané Mostu má v mosteckém zastupitelstvu 18 mandátů. Občanští demokraté se umístili na druhém místě, získali 11 mandátů. Komunisté, kteří obhajovali vítězství z roku 2002, skončili třetí s osmi křesly. ČSSD si zajistila v zastupitelstvu šest míst a SNK Evropští demokraté dvě.

Eva Holá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme