V Náchodě antifašistická demonstrace

V Náchodě protestovala asi stovka levicových radikálů proti extremismu. Demonstrovali především proti místním novinám Náchodský nečas, které podle nich šíří rasovou nenávist. Akci poznamenal konflikt, když jeden z účastníků napadl zpravodaje ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci demonstrace poukázali i na projevy členů NSB, kteří otevřeně sympatizují s fašismem a nacismem. Hned na počátku akce demonstranti napadli čestného předsedu Národně sociálního bloku Miroslava Rouska, po kterém začali házet rajčaty. Některá z nich dolétla i na redaktora ČTK Michala Zitka: "Já jsem za ním šel kvůli tomu rajčeti a říkal jsem mu, jestli mu nevadí, že mi potřísnil kalhoty a on říkal, že jsme se tam neměl motat. Načež mezi námi proběhlo několik ostřejších slov. Z obou stran padala slova typu kretén. Pak jsme dostal pěstí a tím to skončilo. Pracovní neschopnost nepředpokládám, mám jenom drobné oděrky na ruce a monokl na tváři."

Napadení redaktora ČTK začala řešit i policie, která podle mluvčí náchodské policie Evy Prachařové útočníka zadržela: "Vyšetřovatel sdělil útočníkovi obvinění z výtržnictví, což je paragraf 202 druhý odstavec, a za tento čin mu hrozí až dvouleté vězení nebo penežitý trest."

V souvislosti s vydáváním Náchodského nečasu začala policie od konce července shromažďovat důkazy pro případné stíhání vydavatele či redaktorů. List už několik měsíců vydává Národně sociální blok, který vznikl v březnu sjednocením českých krajně pravicových uskupení.

Národně sociální blok je podle organizátora dnešního protestu Jiřího Doubice velmi nebezpečné uskupení. "Národní sociální blok ve svých řadách udržuje a seskupuje radikální ultrapravičáky, neonacisty. Je to obyčejná skupina agresivních typů, kteří chtějí dostat všechny národnostní menšiny pod kontrolu sympatizují s nacismem, fašismem. V jejich řadách jsou lidé, kteří mají na svědomí popírání holokaustu a rasistických útoků. Pro nás je to neonacistická skupina, která se chce dostat do vyšší politiky a nastolit vládu ultrapravicové ruky."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme