V Náchodě antifašistická demonstrace

V Náchodě protestovala asi stovka levicových radikálů proti extremismu. Demonstrovali především proti místním novinám Náchodský nečas, které podle nich šíří rasovou nenávist. Akci poznamenal konflikt, když jeden z účastníků napadl zpravodaje ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Účastníci demonstrace poukázali i na projevy členů NSB, kteří otevřeně sympatizují s fašismem a nacismem. Hned na počátku akce demonstranti napadli čestného předsedu Národně sociálního bloku Miroslava Rouska, po kterém začali házet rajčaty. Některá z nich dolétla i na redaktora ČTK Michala Zitka: "Já jsem za ním šel kvůli tomu rajčeti a říkal jsem mu, jestli mu nevadí, že mi potřísnil kalhoty a on říkal, že jsme se tam neměl motat. Načež mezi námi proběhlo několik ostřejších slov. Z obou stran padala slova typu kretén. Pak jsme dostal pěstí a tím to skončilo. Pracovní neschopnost nepředpokládám, mám jenom drobné oděrky na ruce a monokl na tváři."

Napadení redaktora ČTK začala řešit i policie, která podle mluvčí náchodské policie Evy Prachařové útočníka zadržela: "Vyšetřovatel sdělil útočníkovi obvinění z výtržnictví, což je paragraf 202 druhý odstavec, a za tento čin mu hrozí až dvouleté vězení nebo penežitý trest."

V souvislosti s vydáváním Náchodského nečasu začala policie od konce července shromažďovat důkazy pro případné stíhání vydavatele či redaktorů. List už několik měsíců vydává Národně sociální blok, který vznikl v březnu sjednocením českých krajně pravicových uskupení.

Národně sociální blok je podle organizátora dnešního protestu Jiřího Doubice velmi nebezpečné uskupení. "Národní sociální blok ve svých řadách udržuje a seskupuje radikální ultrapravičáky, neonacisty. Je to obyčejná skupina agresivních typů, kteří chtějí dostat všechny národnostní menšiny pod kontrolu sympatizují s nacismem, fašismem. V jejich řadách jsou lidé, kteří mají na svědomí popírání holokaustu a rasistických útoků. Pro nás je to neonacistická skupina, která se chce dostat do vyšší politiky a nastolit vládu ultrapravicové ruky."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Jiří Máslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme