V Náměšti nad Oslavou cvičí vojenští letci

Až do konce dubna budou nad Vysočinou burácet motory stíhaček, doplněné hukotem bojových vrtulníků. Do Náměště nad Oslavou přibude na základnu na tisíc lidí. Cvičení Létající nosorožec je v Náměšti nad Oslavou už posedmé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pilot v kokpitu | Foto: SAAB-BAE Systems

Na letošním ročníku cvičí přes 400 příslušníků ozbrojených sil Velké Británie, téměř 600 vojáků je z naší armády a k tomu ještě na pět desítek Slováků a Dánů. Kromě letectva se poprvé cvičení zúčastňují i české pozemní síly. Lidé v okolí základny její oživení spíš vítají, je to dobrá příležitost i pro místní podnikatele.

Pochopitelně jsou určité obavy ze zvýšeného hluku, ale jak se zdá, hlučněji působí nízké lety vrtulníků ve stometrové výšce než přelet bojových letadel, která létají ve výšce 6 km. Letošní cvičení je o týden delší než předchozí, bude se létat víc v noci a lidé čekají, jak to bude vypadat. Armáda se snaží vyjít lidem vstříc a reagovat na případné stížnosti, třeba loni opustila prostor, kde byla norčí farma a kvůli těmto zvířatům změnila koridor létání.

Stíhačky a další vojenská letadla budou během cvičení Létající nosorožec létat nejen nad Vysočinou, ale také částečně nad Pardubickým, Olomouckým a Jihomoravských krajem. Z náměšťského letiště vychází několik směrů, severní koridor pak vede od Havlíčkova Brodu po Svitavy, létat se bude také směrem jižně od Jihlavy k Telči a pochopitelně na Olomoucko, kde jsou ve výcvikovém prostoru Libava rozmístěny pozemní složky cvičení.

Létat se bude od pondělí do pátku mezi 9. a 18. hodinou podstatně více než při minulých cvičeních, bude nočního létání od 19 do 23 hodin. Cvičení skončí 30. dubna v podvečer, na 1. května je pak připravený pro zájemce o vojenskou techniku na letišti den otevřených dveří.

Petr Večeřa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme