V neděli začala vodácká sezóna na řece Vltavě

Vodáci mohou od neděle sjíždět úsek Teplé Vltavy mezi Lenorou a Novou Pecí. V horní části z Lenory do Pěkné ale opět platí podmínka dostatečného množství vody, která se bude letos měřit vodočetnou latí na Soumarském mostě. Rozdělení řeky na několik úseků s různě přísným režimem splouvání a jiné měření množství vody je výsledkem jednání národního parku s obcemi a podnikateli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jedno ze slepých ramen horního toku Vltavy. | Foto: Blanka Černá

Mluvčí Národního parku Šumava Radovan Holub potvrdil, že měření se z Lenory přesune na Soumarský most. Bude navíc platit jakési "přechodné" období. "Splavnost se bude měřit podle vodočetné latě na Soumarském mostě a bude v podstatě odpovídat minulému roku. Nicméně bude 24 hodin čas do uzavření řeky. Po poklesu hladiny pod stanovenou mez bude avizováno, že až za 24 hodin dojde k uzavření řeky. To znamená, že vodáci budou mít ještě čas na řeku vyjet. Nedojde tak k situaci, že vodáci přijedou třeba až z Moravy a nebudou mít možnost se na řeku dostat," řekl Holub.

Informace o sjízdnosti úseku Lenora - Pěkná budou na internetu. Na žádost je bude podávat správa národního parku a budou také kolem řeky. Cedule s aktuálními údaji budou umístěny na nástupních a výstupních místech pro vodáky.

Starosta Lenory Richard Němec vyjednané změny vítá. "Loni proti měření v Lenoře byly rozdíly a vznikaly dohady, jaký je stav vody. Myslíme si, že toto by mělo být lepší. Uvidíme, co to přinese. Myslím si, že by se ale vše mělo řešit bez jakýchkoliv výjimek," řekl starosta Němec.

Blanka Černá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme