V některých obvodech bylo soupeření kandidátů dramatické

Před pár minutami se zavřely volební místnosti v sedmadvaceti obvodech, kam přišli voliči dát hlas svému kandidátovi na senátora. Skončilo tak první kolo čtvrtých řádných senátních voleb. Než se dozvíme první výsledky, nabízíme vám se senátní zpravodajkou ČRo 1 - Radiožurnálu Danou Jaklovou pohled na ty volební obvody, kde zřejmě bylo - a možná ještě ve druhém kole voleb příští víkend bude - soupeření kandidátů dramatické.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

předvolební kampaně | Foto: Jan Rosenauer

Nejvíce želízek v ohni při letošních senátních volbách má nejsilnější strana současné vlády koalice, a sice sociální demokracie. Ta totiž obhajuje 10 mandátů ze svých současných 14 senátorských míst, které v horní komoře má. Skutečně lítý boj se ale v případě sedmadvaceti kandidátů ČSSD dá očekávat ve strakonickém volebním obvodě. Tam totiž obhajuje své senátní křeslo vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský mimo jiné proti nestraníkovi, kandidátovi za unionisty, knížeti Karlu Schwarzenbergovi. Snadné to nebude mít ani dosavadní sociálně-demokratický místopředseda senátu Zdeněk Vojíř. V příbramském volebním obvodě proti němu stojí například lidovecký starosta Příbrami Josef Vacek. Na chování jeho příznivců si Vojíř stěžuje.

Vojíř: Pokud bych to mohl srovnávat, tak před 6 lety, přestože bylo 7 kandidátů, se jednalo o sportovní utkání s minimem faulů. Teď je to trochu jiné. Přirovnal bych to k válce, ke snajperské válce, ve které ne všichni kandidáti používají sportovních metod.

Boj, který zřejmě bude pokračovat i příští týden, se odehraje také ve volebním obvodě č. 27, tedy Praha 1. Tam současný, nezávislý senátor Václav Fischer znovu nekandiduje, ale voliče obvodu oslovilo hned několik výrazných osobností najednou. Za Pravý blok známý vydavatel neoficiálního seznamu spolupracovníků StB Petr Cibulka, další bývalý disident, dnes předseda Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun John Bok a bývalý studentský aktivista s podporou strany Cesta změny a také bojovník v kauze Česká televize Martin Mejstřík.

Za stranu Naděje, další bojovnice za nezávislost veřejnoprávní televize Moniky Pajerové, se o senátní křeslo uchází psycholog Slavomil Hubálek. ODS pak vyslala psychologa a současně jednoho z našich nejznámějších sexuologů Petra Weisse. Do senátního klání může zasáhnout i rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík za Sdružení nezávislých či básník Karel Sýs, který kandiduje za komunisty. To v kladenském volebním obvodě to má současný šéf sociálně-demokratických senátorů Ladislav Svoboda podstatně snadnější. Volební kampaň si Svoboda pochvaluje.

Svoboda: Kampaň je slušná, občané nás, podle mne, vnímají docela vřele, dobře. Myslím, že šance je pro všechny kandidáty úplně stejná.

Mediálně zřejmě nejsledovanější souboj ale bude na Moravě. Tam totiž současný lidovecký senátor Milan Špaček bude kromě jiných soupeřit s ředitelem TV Nova Vladimírem Železným.

První kolo boje o senátorská křesla mají v tuto chvíli kandidáti v sedmadvaceti volebních okresech za sebou. Budeme vám během následujících hodin přinášet informace o tom, jak jejich souboj dopadl. Kde už skončil a voliči se dozvědí jméno svého senátora pro dalších šest let či kde ještě dojde k druhému kolu voleb.

Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme